A gyógyszert márpedig szedni kell! (2)

Van, aki lustaságból, más spórolásból vagy éppen feledékenységből nem szedi be a felírt gyógyszereket. Pedig ezzel többet veszíthetünk, mint amennyit nyerünk: a gyógyszereket ugyanis be kell szedni ahhoz, hogy valóban hassanak!

Szakértői vélemények szerint a Magyarországon kiváltott gyógyszerek fele a kukában végzi: ennyit nem szednek ugyanis be a betegek. Ez pedig nemcsak anyagiakban jelenthet hatalmas pazarlást, hanem az egészségünket, illetve a terápia sikerességét is kockára tehetjük!

Különösen a krónikus betegségeknél lehet fontos, hogy betartsuk az orvosi utasításokat és pontosan szedjük a gyógyszereket. Ezek a betegségek - mint a COPD, a magas vérnyomás, a diabétesz vagy a reumatoid arthritisz - hosszú éveken keresztül elkísérnek bennünket, és ha kezeletlenül súlyos szövődményeik lehetnek, sőt végül akár halált is okozhatnak. A gyógyszerekkel éppen ezért nemcsak a pillanatnyi állapotunkon javíthatunk, de az életünket is meghosszabbíthatjuk. Mi lehet az oka tehát annak, hogy nem tartjuk be az orvos utasításait?

Miért nem szedjük be vagy váltjuk ki a gyógyszereket?

A legtöbben azért hagyják abba a gyógyszer szedését, mert nem érzik a kedvező változásokat - vagy éppen már egy-két szem bevétele után jobban érzik magukat, így a többit feleslegesnek tartják. Azonban tudnunk kell, hogy a krónikus betegségek esetében a gyógyszerek viszonylag hosszú idő alatt fejtik ki a hatásukat, és a pillanatnyi pozitívumoknál sokkal fontosabb az, hogy később sem engedik romlani az állapotunkat.

Másoknak az esetleges mellékhatások jelentik a legnagyobb gondot: nehezen birkóznak meg az esetleges hasmenéssel , hányingerrel, aluszékonysággal, szapora szívveréssel vagy más problémákkal. Jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a krónikus panaszokra felírt gyógyszereknél létezik egy "hozzászokási idő", ami általában néhány nap vagy egy-két hét. Nem szabad tehát a mellékhatások miatt abbahagynunk a kezelést! Kezdjünk kisebb adagokkal, kísérletezzünk azzal, hogy mikor vesszük be a gyógyszert vagy azt, hogy milyen ételt eszünk gyógyszerszedés előtt. Ha a mellékhatásokat mégsem tudjuk elviselni vagy azokat hosszú időn keresztül tapasztaljuk, mindenképpen beszéljünk az orvosunkkal! Valószínű, hogy ő tud más, hasonló vagy azonos hatású szert ajánlani. Amennyiben több problémára is kell gyógyszert szednünk, akkor a szakember kombinált terméket is ajánlhat; ezeknek általában kevesebb a mellékhatása és az áruk is kedvezőbb lehet, mint külön-külön felírt társaiké együtt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A felírt gyógyszer beszedése nagyon fontos!

Miértek és hogyanok

Sokan azért nem tartják be a szakorvos, a dietetikus vagy a gyógytornász utasításait, mert túlságosan is bonyolultnak tartják őket. Ki tudja észben tartani a sok szabályt vagy figyelembe venni az ajánlásokat - főleg, ha azok igencsak eltérnek attól, mint amit korábban, évek alatt megszoktunk! Ez azonban ugyanolyan szokás, mint bármelyik másik, és csak idő (meg egy kis odafigyelés) kell ahhoz, hogy teljesen beépíthessük azt a mindennapjainkba. Ne féljünk jegyzetelni és kérdezni a szakorvosi vizsgálatok során! Tegyünk egy nagy naptárat jól látható helyre és kövessük azon, mikor mit kell tennünk az egészségünkért! Vonjuk be a családtagjainkat is: ha már változtatni kell a szokásainkon, változtassunk együtt!

Az okosgyógyszerek megoldást nyújtanak A gyógyszeripar a világ leginkább fejlődésben lévő szegmense. A kutatók folyamatosan keresik az új hatóanyagokat, és azon is dolgoznak, hogy jobban, kényelmesebben tudjuk használni a gyógyszereket. Az innovatív, okosgyógyszerek jellemzője, hogy a lehető legkevesebb mellékhatással jó terápiás eredményt lehet velük elérni, és szedésük is egyszerűbb (például ritkábban kell bevenni), mint korábban.

Mi történik, ha elfelejtjük bevenni gyógyszereinket?

Szintén gyakori, hogy azért hagyjuk el a gyógyszereket, mert egyszerűen elfelejtjük őket bevenni. Senkitől nem várható el - különösen, ha idősebb az illető, vagy szétszórtabb személyiség -, hogy a sokféle gyógyszer szedési szabályait megjegyezze. Egy jegyzetfüzettel, mobiltelefonunk emlékeztető funkciójának beállításával vagy a hűtőszekrényre ragasztott emlékeztetővel azonban sok fáradtságtól megkímélhetjük magunkat, ráadásul azt is könnyebben tudjuk követni, hogy milyen hatása van a gyógyszereknek. A számítógépeken vagy az okostelefonokon több olyan alkalmazás, program is van, amely emlékeztet minket arra, hogy be kell venni a gyógyszereket - még a legegyszerűbb naptár is alkalmas lehet erre! A néhány száz forintért beszerezhető gyógyszeradagolókkal pedig egy-egy hétre előre bebiztosíthatjuk magunkat.

A gyógyszerek ára nagy érvágás lehet sok család számára, különösen akkor, ha több gyógyszert kell szednünk. Sokan anyagi okokból nem váltják ki a felírt szereket, vagy úgy igyekeznek spórolni ezekkel, hogy össze-vissza szedik őket. Lehetséges, hogy ez rövid távon kedvező megoldásnak tűnik, de hosszú távon nagyon sokat árthatunk saját magunknak!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra