Mostanában sokat fáj a gyomrom. 2013-ban voltam tükrözésen, ahol gastritist állapítottak meg, és kaptam is rá gyógyszert. Egy darabig jól voltam, de most megint előjöttek a panaszok. Középen égő érzést érzek, hányingerem van, sokat böfögök. Voltam vérvételen, de ha gyomorfekélyem lenne, kimutatná-e a vérkép? Április 13-ára kaptam időpontot tükrözésre. Elég nyugtalan vagyok, és lehet, hogy ettől is fáj a gyomrom. Ha belső vérzésem lenne, észrevenném. Annyit mondtak, hogy kisebb gyulladások okozhatják a bajt - tette fel a kérdést Orvos Válaszol rovatunkban egy férfi olvasónk.
A gyomorhurut okai
"A gyomorfekélyt laborvizsgálattal nem lehet kimutatni, ahhoz gyomortükrözésre van szükség. Panaszainak hátterében véleményem szerint ismételten gastritis állhat" - írja válaszában dr. Kocsis Erika.
Gyomorhurutról a gyomor nyálkahártyájának gyulladása esetén beszélünk, míg a gyomorfekély e nyálkahártya folytonosságának sérülését, megszakadását jelenti, amennyiben kiterjedése eléri az öt millimétert. A gastritis akut és krónikus formában is előfordulhat. Előbbit okozhatják bizonyos gyógyszerek, túlzott alkoholfogyasztás és dohányzás, túlzásba vitt kávéfogyasztás, vagy fűszeres, forró ételek, továbbá egyes fertőzések is előidézhetik a gyulladást, különösen a Helicobacter pylori baktérium okozta megfertőződés. Ez a kórokozó a betegség idült formájának kialakulásában is szerepet játszhat, akárcsak autoimmun eredetű folyamatok, valamint a gyomor alsó záró izomgyűrűjének nem megfelelő záródása.
Gyanús tünetek
A két típus a fellépő tünetekben is különbözhet egymástól. Az akut gastritis olykor alig észrevehető, lényegében tünetmentes. Ha mégsem, akkor jelentkezhet étvágytalanság, émelygés, rossz lehelet, hányás, illetve szegycsont alatti fájdalom. Súlyosabb esetben felléphet vérzés is, amely akár halálos kimenetelűvé fajulhat. Ennek legtipikusabb jele a kávéaljhoz hasonló hányadék és a fekete széklet. Ezzel szemben krónikus gyomorhurutra többnyire csak hányinger és felhasi diszkomfortérzés utalhat, ami azért is probléma, mert ez az állapot jelentős szerepet játszhat a gyomor- és nyombélfekély, illetve a gyomorrák kialakulásában.
A gyomorhurut diagnózisának felállításában a legbiztosabb módszert az endoszkópia, azaz ebben az esetben a gyomortükrözés jelenti. (Idült esetekben a nyálkahártyából mintát is vesznek, amelyet aztán patológus szakember vizsgál meg.) Amennyiben beigazolódik az akut gastritis fennállása, úgy a kezelést egyrészt a nyálkahártya ellenállását növelő gyógyszerek és savlekötők alkalmazása jelenti, másfelől a megfelelő diéta betartása. Ha pedig a problémát bakteriális fertőzés idézte elő, úgy szükség van antibiotikum-kúrára is.