A hormonterápia mégsem annyira kockázatos?

Budapest/Berlin, 2007. április 9. (MTI) - Hormonterápia esetén a nők életkora jelenti a kockázatot, nem pedig a kezelés maga - állítják egy amerikai tanulmány készítői.

Erről a Die Welt című német napilap online változata a The Wall Street Journal cikke alapján számolt be.

A nők egészségének megóvásáért létrejött Women's Health Initiative Study (WHI) nevű szervezet kutatása alapján a változó korban alkalmazott hormonterápia a fiatalabb nők számára nem olyan veszedelmes, mint eddig feltételezték.

Ismert tény, hogy a változó korban lévő nők szervezetében egyre kevesebb női nemi hormon termelődik. A hormonok gyógyszeres úton is pótolhatóak. Ez a terápiás eljárás először szinte csodának tűnt, és számos, az öregedéssel együtt járó betegség tünetét csökkentette, vagy előzte meg.

Egy 1998-as vizsgálat során derült ki először, hogy a hormonpótlás nem kívánt következményei komolyabbak lehetnek annál, semmint hogy átlagos mellékhatásként lehetne kezelni azokat, a kezelés ugyanis növelte a szívinfarktus és a mellrák veszélyét.

2002-ben az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet leállított egy kísérletsorozatot, mert kiderült, hogy a részvevőknél nőtt ennek a két betegségnek a kockázata.

A vizsgálati adatok teljes kiértékelése azonban azt mutatta, hogy a veszély kulcsa nem az ösztrogén, valamint az ösztrogén és progesztin hormonok kombinációjában van, hanem abban rejlik, hogy mikor kezdik el a terápiát.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az adatok szerint idősebb páciensek esetében a hormonok több kárt okozhatnak, mint amennyit használnak. A kezelést ezért általában csak akkor szabad alkalmazni, ha a változó kor tünetei valóban igen nehezen viselhetők el a nő számára.

A terápiát az első szimptóma megjelenése után kell kezdeni, kis dózisokat kell alkalmazni, és a kezelés ideje lehetőleg ne haladja meg a négy évet - olvasható a WHI tanulmányában.

(MTI-Panoráma)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra