A láz karmestere - a szervezet hőszabályzó központja - az agyban található hipotalamusz. Neki köszönhetjük, hogy a hőleadás és a hőtermelés egyensúlyban tartása miatt a test hőmérséklete nagyjából állandó kánikulában és sarkvidéki szélben is: 36,6°C átlagosan. (Mindenkinél ingadozik valamelyest, általában kora délután a legmagasabb, (37,1°C) a legalacsonyabb pedig hajnalban (36,2°C).
Ha felszalad
Lázat valamilyen fertőzés, gyulladás, daganat vagy allergiás reakció okozhat - leggyakrabban baktérium vagy vírus okozta betegségek kísérő jelensége. A lázat okozó anyagok, a pirogének nem csak a külvilágból érkezhetnek (például a baktériumok termelte mérgek formájában), hanem a saját szervezetünkből is származhatnak, a fehérvérsejtekből szabadulhatnak fel valamilyen fertőzés, autoimmun betegségek, esetleg rosszindulatú daganatos megbetegedések (főképpen limfóma vagy leukémia) miatt.
A normál testhőmérséklet nem véletlenül annyi, amennyi: ezen a hőfokon ideális az immunrendszer működése. A láz tehát a szervezetünknek nem jó , de a kórokozókat is gyengíti, tehát közvetve a gyógyulást szolgálja. (Szívbetegek, legyengült emberek lázát azért kell csillapítani, mert esetükben a láz többet árthat, mint amennyit használ, de amúgy egészséges emberek esetében csak extrém magas (41 C) láz veszélyes. Vannak (főleg a csecsemők és az idősebbek között), akik sosem lázasodnak be, náluk a szervezet immunológiai gyengesége miatt nem alakul ki a láz.
A láz szakaszai - mikor megy még feljebb, és mikor múlik?
Ha a pirogének átállítják a "hőfokszabályzót", a szervezet nekilát hőt termelni. Mi ebből annyit érzékelünk, hogy ráz minket a hideg, mint mikor kemény mínuszokban ácsorgunk az utcán. Akkor is azért vannak az akaratlan izomrángások, mert a szervezet így melegíti magát. A hőveszteség elkerülése érdekében a bőrben futó erek összehúzódnak, a verejtékezés megszűnik, és sápadtabb lesz a bőr.
A láz kezdeti szakaszában a hőtermelés folyik. A következő periódusban a hőtermelés és a hőleadás kiegyenlítődik, a láz nem emelkedik tovább, a beteg bőre meleg, verejtékezés még nincs. A láz utolsó szakaszában a hipotalamusz visszaállítja a kívánt hőmérsékletet az eredeti értékre, és a test hűteni kezdi magát. A beteg kipirul (a bőr erei kitágulnak), és izzadni kezd. A hőleadás nő, csökken a testhőmérséklet.