A láz biokémiája

Mi történik a szervezetünkben, amikor felmegy a lázunk? Miért pirulunk ki, miért remegünk? Mi válthatja ki a lázas állapotot, és hogyan?

A láz karmestere - a szervezet hőszabályzó központja - az agyban található hipotalamusz. Neki köszönhetjük, hogy a hőleadás és a hőtermelés egyensúlyban tartása miatt a test hőmérséklete nagyjából állandó kánikulában és sarkvidéki szélben is: 36,6°C átlagosan. (Mindenkinél ingadozik valamelyest, általában kora délután a legmagasabb, (37,1°C) a legalacsonyabb pedig hajnalban (36,2°C).

A láz legtöbbször valamilyen vírusos vagy bakteriális fertőzés velejárója, ilyenkor pár nap alatt, a betegség egyéb tüneteivel együtt a láz is elmúlik. De mit tegyünk akkor, ha a magas testhőmérséklet látszólag minden ok nélkül, és hosszabb időn át jelentkezik? Cikkünkből kiderül!

Ha felszalad

Lázat valamilyen fertőzés, gyulladás, daganat vagy allergiás reakció okozhat - leggyakrabban baktérium vagy vírus okozta betegségek kísérő jelensége. A lázat okozó anyagok, a pirogének nem csak a külvilágból érkezhetnek (például a baktériumok termelte mérgek formájában), hanem a saját szervezetünkből is származhatnak, a fehérvérsejtekből szabadulhatnak fel valamilyen fertőzés, autoimmun betegségek, esetleg rosszindulatú daganatos megbetegedések (főképpen limfóma vagy leukémia) miatt.

Lázat valamilyen fertőzés, gyulladás, daganat vagy allergiás reakció okozhat
Lázat valamilyen fertőzés, gyulladás, daganat vagy allergiás reakció okozhat

A normál testhőmérséklet nem véletlenül annyi, amennyi: ezen a hőfokon ideális az immunrendszer működése. A láz tehát a szervezetünknek nem jó , de a kórokozókat is gyengíti, tehát közvetve a gyógyulást szolgálja. (Szívbetegek, legyengült emberek lázát azért kell csillapítani, mert esetükben a láz többet árthat, mint amennyit használ, de amúgy egészséges emberek esetében csak extrém magas (41 C) láz veszélyes. Vannak (főleg a csecsemők és az idősebbek között), akik sosem lázasodnak be, náluk a szervezet immunológiai gyengesége miatt nem alakul ki a láz.

A láz szakaszai - mikor megy még feljebb, és mikor múlik?

Ha a pirogének átállítják a "hőfokszabályzót", a szervezet nekilát hőt termelni. Mi ebből annyit érzékelünk, hogy ráz minket a hideg, mint mikor kemény mínuszokban ácsorgunk az utcán. Akkor is azért vannak az akaratlan izomrángások, mert a szervezet így melegíti magát. A hőveszteség elkerülése érdekében a bőrben futó erek összehúzódnak, a verejtékezés megszűnik, és sápadtabb lesz a bőr.

A láz kezdeti szakaszában a hőtermelés folyik. A következő periódusban a hőtermelés és a hőleadás kiegyenlítődik, a láz nem emelkedik tovább, a beteg bőre meleg, verejtékezés még nincs. A láz utolsó szakaszában a hipotalamusz visszaállítja a kívánt hőmérsékletet az eredeti értékre, és a test hűteni kezdi magát. A beteg kipirul (a bőr erei kitágulnak), és izzadni kezd. A hőleadás nő, csökken a testhőmérséklet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Többnyire derült idő várható, délen, délnyugaton lehet némi fátyolfelhőzet az égen. Estétől viszont ismét terjeszkedik, illetve nagy területen képződik köd, rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra