A leggyakoribb alvásgondok: mit tehetünk ellenük?

Szerencsés ember az, aki még nem szenvedett alvászavartól. Akik nem tartoznak ebbe a körbe, azoknál a leggyakoribb panasz az, hogy nehezen megy az elalvás, éjszaka többször felébrednek, alvásuk egyáltalán nem pihentető. Aki magára ismert, az figyeljen!

Elöljáróban annyit elmondhatunk, senkinek nem ajánlott, hogy munka vagy tévézés után rögtön bezuhanjon az ágyba. Ahhoz, hogy végigaludjuk az éjszakát , és reggel valóban kipihenten ébredjünk, adjuk meg a módját az elalvás előtti elcsendesedésnek is - vegyünk egy forró fürdőt, hallgassunk zenét, relaxáljuk.

Mit tehetünk ellenük?
Mit tehetünk ellenük?

Éjszakai felébredés

Rossz hír, hogy az állandó felriadást egy kisebb megrázkódtatás vagy a stressz is előidézheti - ilyenkor az éjszakák nem hoznak megnyugvást. Jellemző, hogy néhány órával elalvás után felriadunk, majd reggelig görcsölünk azon, hogy visszaaludjunk. Nem kell azonnal orvoshoz fordulni, érdemes előbb megpróbálkozni néhány, ellazulást elősegítő - halk zene, forró fürdő, langyos tej - technikával, ha ezek nem válnak be, és a probléma már huzamosabb ideje fennáll, akkor érdemes segítségét kérni. Egy kognitív viselkedési terápia például hasznos lehet, amelynek célja, hogy megszüntesse azokat a problémákat, amik állandósították az álmatlanságot . Szóba jöhet még az akupunktúra, amely szintén a mély alvás előidézésében segíthet.

Krónikus álmatlanság

Sokszor virrasztunk, és ha el is alszunk, többször felébredünk az éjszaka folyamán. Az altatókhoz nem érdemes nyúlni, mert hozzászokunk, sőt, napközben is bágyadtak lehetünk tőlük. Krónikus álmatlanság esetén a klinikai kivizsgálást szokták javasolni - az alvásklinikákon tetőtől talpig kivizsgálják a pácienst, és megpróbálják kideríteni a probléma okát . Persze itt is lehet kísérletezgetni jógával, a koffein kerülésével, relaxációs technikákkal - de elképzelhető, hogy csak a kiváltó ok megszüntetésével múlik majd a probléma.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Alvászavar kezelése gyógyszerek nélkül - részletek !

Korai alvás, korai kelés

Rengeteg előnye lehet annak, ha korán kelünk, ám az is könnyen előfordulhat, hogy estére már kidőlünk. Amennyiben korán lefekszünk, könnyen megtörténhet, hogy éjjel két-három órakor már felébredünk, és hánykolódhatunk pár órát az ágyban, azt remélve, hogy tudunk még egy keveset aludni. Akkor van igazán baj, ha ez már rutinná vált, de mi magunk is szenvedünk tőle. Ezesetben az új időbeosztás segíthet - például ha mindennap reggel öt órakor szeretnénk felkelni, úgy kell terveznie, hogy este nyolc helyett csak tíz órakor fekszünk le. Ezt fokozatosan kell elérnünk.

A hormonok nem hagynak aludni

A változókorban azoknál is felütheti a fejét az álmatlanság, akiknek soha addig nem volt vele problémájuk - a hormonális változások ugyanis hatással lehetnek az alvásra (is). Van, aki arra panaszkodik, hogy óramű pontossággal felébred hajnali egykor és reggelig csak hánykolódik. Segíthet a hormonpótló terápia, de jól jöhet egy teljes kivizsgálás, hiszen a klimax idején felléphetnek még olyan kockázati tényezők is, mint az az alvás közbeni légzéskimaradás.

Elalvás

Éjfél előtt nem tudunk lefeküdni, reggel pedig elalszunk. Nappal kimerültnek, éjjel pedig ébernek érezzük magunkat. Ilyenkor általában az sem segít, ha korábban bújunk ágyba, mert úgysem fogunk tudni elaludni. Jó ötlet lehet a kávé kerülése, de az igazi fordulatot egy melatonin kezelés hozhatja el. A melatonin felelős a napszakokhoz alkalmazkodó természetes alvási ciklus fenntartásáért - termelődése szabálytalanná válhat az éjszakázások, a mesterséges fényforrások miatt. Lefekvés előtt egy-két órával szedve hatékony altatószer, biztosítja a zavartalan és valóban pihentető alvást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra