Az epét a máj termeli, amely enyhén lúgos, aranysárga színű folyadék. Fő feladata, hogy a nagy zsírcseppeket lebontsa, így a zsírbontó enzimek könnyebben hozzáférnek, könnyebben bontják tovább.
A leggyakoribb: az epekő
A leggyakoribb epebetegség az epekő , mely úgy jön létre, hogy az epében található különböző vegyületek megkövülnek. Anyaga és mérete is rendkívül változatos: az epehomoktól kezdve a kisgyermek-ököl méretűig bármekkora lehet, illetve anyaga alapján lehet kálcium, koleszterin vagy bilirubin is. Az epehólyagban lehet, hogy csak egy nagy epekövet, de előfordulhat, hogy több kisebbet is találnak. Sem az anyaga, sem pedig a mérete nem befolyásolja azt, hogy a betegnek lesznek tünetei, avagy sem.
Az epekő leggyakrabban évekig tünetmentes, azonban ha jelentkeznek a tünetek érdemes azonnal orvoshoz fordulni. Jellegzetes tünete az epegörcs , mely során a kő, vagy kövek elzárják az epevezetéket, így az epe felgyülemlik. További tünetek lehetnek még a felhasi fájdalom, a puffadás, a gyomorégés, a fáradtság, az izomgörcs, a zsibbadás és a hátfájás is. Azonban ha gyakran tapasztalunk émelygést, lázat, zsíros ételek utáni hányingert, esetleg hányást, érdemes orvoshoz fordulni! Ha diagnosztizálják a betegséget, a legbiztosabb gyógyítási mód, ha az epekövet eltávolítják, ellenkező esetben nagy esély van a probléma kiújulására. A műtét után diétát és antibiotikumot rendel el az orvos.
Az epehólyag kiürülési zavara: az epehólyag-gyulladás
Az epehólyag-gyulladás alapvető oka az, hogy az epehólyag nem tud kiürülni, így epepangás jön létre. Az epepangás kémiai úton és mechanikusan is gyulladáshoz vezethet: az esetek felében ehhez bélbaktériumok okozta felülfertőződés is társul. A kiürülési zavart nagyrészt epekő okozza, hiszen részlegesen vagy teljesen elzárja az epehólyag kijáratát.
Jellemző tünetei lehetnek a láz, a görcsös hasi fájdalom, mely a jobb bordaív alatt a legerősebb és a jobb oldali lapocka felé sugárzik. Gyakran előfordulhat hányás, valamint ha a gyulladás az epeutakat is érinti, sárgaság is jelentkezhet.
Ha a tünetek kezdetétől számított 48 órán belül eltávolítják a gyulladt epehólyagot, akkor laparoszkópos műtétet végeznek. Azonban ha letelt a 48 óra a szövetek sérülékenyebbé válnak, ezért várni kell a gyulladás megszűnéséig, mintegy 6 hétig. Ez esetben javasolt néhány napig ágyban pihenni, diétázni, amely zsír -és fűszerszegény táplálkozást takar. Ilyenkor a beteg antibiotikumot és görcsoldót szed.
Amely sárgasággal jár: az epevezeték-elzáródás
Ha az epevezeték elzáródik, epepangás jön létre, így az epefesték kórosan elszaporodik, ezáltal teret adva az emésztési zavaroknak. A betegség okai lehet daganatos betegség, epekő, gyulladás, vagy kórosan megnagyobbodott nyirokcsomó is. Legfőbb tünete a sárgaság , amelyet a felszaporodott epefesték okoz. Enyhe esetben csak a szemfehérjében jelentkezik a sárga szín.
Emellett előfordulhat még a jobb bordaív alatt görcsös fájdalom. Ha az epe egyáltalán nem tud kiürülni a hólyagból, akkor a bélben lévő zsírokat sem tudjuk megemészteni, ezáltal a felhalmozódott zsír a széklettel távozik. Ez a pangás a májat is károsítja, valamint baktériumok szaporodhatnak el, ezáltal gyulladás alakul ki. A vizelet sötét színű, mivel az epe egyik lebontási terméke így ürül. Az epevezetéket elzáró jelenséget műtéti úton távolítják el, azonban ha ez nem sikerül, a szűkületet kell tágítani, így tartós eredményt stent beültetésével tudnak elérni.