A leggyakoribb májkárosító szerek

A legnagyobb májkárosítónak az alkoholt és a kábítószereket tartjuk, de bizonyos élelmiszerek és gyógyszerek is tönkretehetik a méregtelenítő szervünket. Melyek ezek?

Szervezetünk egyik legsokoldalúbb működésű szerve a máj : hozzájárul a jó emésztéshez és anyagcseréhez, valamint szerepet játszik a vércukorszint fenntartásában is. Mivel alapvető fontosságú szerepet tölt be mindennapi életünkben, fontos, hogy megőrizzük az egészségét. Köztudomású, hogy az alkohol és a kábítószerek fogyasztása már rövidebb idő alatt is visszafordíthatatlan károsodást okoz a májban, de összeszedtünk mellettük néhány kevésbé ismert májkárosító tényezőt is.

A-vitamin

Az A-vitamin rendkívül fontos a szervezetünk számára: elsősorban az éles látást biztosítja. Bőségesen tartalmazzák bizonyos zöldségek (sárgarépa, sütőtök) és gyümölcsök (barack), illetve az állati belsőségek (máj, szív) és a halfélék, de a tejtermékekben és a tojássárgájában is megtalálhatóak. Egészséges étkezéssel kicsi a valószínűsége a túladagolásnak, viszont bizonyos táplálékkiegészítők nagy dózisban tartalmazhatják, ami már a májat is károsítja. Mielőtt ilyen vitaminokat szedne, feltétlenül egyeztessen háziorvosával!

Cukor

Legtöbben a B- vagy C-típusú hepatitis-fertőzést, illetve a túlzott alkoholfogyasztást tartják a májrák elsődleges rizikófaktorának, pedig lassan első számú rizikófaktorrá lép elő az úgynevezett zsíros máj betegség. Ezért elsősorban a túlzott cukorfogyasztás tehető felelőssé, amely az utóbbi évtizedekben a zsíros ételek fogyasztásánál is nagyobb gondot okoz. Bizonyos kutatások szerint a cukor fogyasztása akkor is közel ugyanolyan károsító hatású, mint az alkohol, ha nem is beszélhetünk túlsúlyról.

Gyógyszerek

A legtöbb gyógyszer által kiváltott májkárosodásos esetért bizonyos fájdalomcsillapítók tehetőek felelőssé, illetve egyes megfázás és influenza elleni szer alapanyaga is káros lehet a májra. Ezek szedése előtt konzultáljunk orvosunkkal!

Bizonyos fájdalomcsillapító gyógyszerek is károsíthatják a májat
Bizonyos fájdalomcsillapító gyógyszerek is károsíthatják a májat

Transzzsírsavak

Az élelmiszeripar, valamint egyes cukrászatok és vendéglátóhelyek előszeretettel használják a transzzsírsavakat vagy az ezeket is tartalmazó zsiradékokat, mert olcsóak és ízstabilizáló hatásúak. Ezek azonban nemcsak a májat károsítják, de számos szív- és érrendszeri betegséget előidéznek, emelik a gyulladásos fehérjék szintjét a vérben, és fokozzák például az Alzheimer-kór tüneteit és előrehaladását.

Már egy kevés alkohol is

Köztudomású, hogy a nagymértékű alkoholfogyasztás tönkreteszi a májunkat, azt azonban kevesen tudják, hogy mennyi is számít soknak. Az amerikai ajánlások szerint 0,17 deciliter tiszta alkohol számít átlagos mennyiségnek. Ez nagyjából 3,5 deciliter sört, 1,4 deciliter bort, 0,4 deciliter whiskeyt, gint vagy vodkát jelent. E mennyiség felett hosszú távon már károsodik a máj.

Az alkoholfogyasztók több mint 2 százalékának lesz alkoholproblémája, ha nem tartja be az alábbi ajánlásokat, ettől függetlenül előfordulhat, hogy az alkoholfogyasztás teljes kizárására van szükség. Mennyi alkohol számít soknak? Cikkünkben a válasz!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra