Ezrek élete lenne megmenthető, ha az Amerikai Egyesült Államokban leselejtezett pacemakereket nem a szemétbe dobnák, hanem a fejlődő országokban kerülnének újrahasznosításra - állítják orvosok.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrzési Hivatal (FDA) hivatal egyelőre tiltja az elhunyt emberek használt szívritmus-szabályozóinak újrafelhasználását (részben a fertőzésveszély miatt), de dr. Ann Arbor, a Michigani Egyetem egyik orvosa szerint, több száz esetben történt már újrafelhasználás anélkül, hogy fertőzés, hibás működés vagy komplikációk történtek volna.
Az FDA egyelőre nem szabályozza a halottakból kioperált pacemakerek exportját, így a michigani orvosoknak lehetőségük volt egy tucat Fülöp-szigeteki betegnél beépíteni a készülékeket, és az eredmények igen kedvezőek.
"Ha van rá lehetőség, csakis új eszközt építenék be a betegekbe, de én megengedhetem ezt a luxust, mert az Egyesült Államokban élek és dolgozom. Egyértelműen támogatandó az újrafelhasználás, főleg annak tudatában, hogy biztonságosságát már tényleges adatok támasztják alá" - mondta a kezdeményezésről Dr. Richard L. Page, a Heart Rhythm Society nevű egyesület egykori elnöke.
A pacemakerek "továbbadományozása" hatalmas lépés lehetne a fejlődő országok egészségügyi helyzetének a javítására. Hasonló kezdeményezések keretében például a feleslegessé vált szemüvegeket és sportcipőket juttatják el a rászorulóknak, de arra is van lehetőség, hogy valaki a haját ajánlja fel jótékony célra (ebből rákbetegeknek készítenek parókákat).
Animáció: HáziPatika.com