A metabolikus szindróma okai, kezelése és megelőzése

Dr. Szirmák Eszter belgyógyász és kardiológus főorvos segítségével elkészült Betegségek A-Z rovatunk legújabb cikke. Ezúttal a metabolikus szindrómáról gyűjtöttük össze a legfontosabb tudnivalókat.

Metabolikus szindróma alatt azt értjük, amikor az anyagcserének több egymással párhuzamos zavara is van. Ezek alapvetően négy részre bonthatók: az egyik a zsíranyagcsere zavara, a második a szénhidrát anyagcsere zavara, a harmadik az elhízás, a negyedik pedig a magas vérnyomás - derül ki az cikkből .

A probléma a férfiakat és nőket egyaránt érinti, jellemzően 20 éves kortól, de az előfordulás egyre gyakoribb a fiatalkorúak körében is. Tény az is, hogy nőknél a szindrómát a testsúlyproblémák miatt gyakrabban fedezik fel, mint a férfiaknál.

A tünetegyüttes hátterében genetikai hajlam is állhat, ám ennél sokkal fontosabbak az életmódbeli tényezők. Ezen belül a leggyakoribb ok a helytelen táplálkozás - azon belül is a többlet kalóriabevitel és az alkoholfogyasztás -, valamint a mozgásszegény életmód. A túlzott sóbevitel , ami vérnyomás emelkedést okozhat.

A metabolikus szindróma egyik tünete lehet az elhízás (Fotó: Europress)

Miért fontos mihamarabb felismerni a metabolikus szindróma tüneteit? Milyen kezelés segíthet, illetve van-e esély a gyógyulásra? A kezelés főként életmódváltást jelent, azon belül elsőként az étrend megváltoztatását. Fontos a mozgás, azon belül is azok a sportok, amelyek a kalóriát jobban égetik, a keringést serkentik. A betegek egy részének átmenetileg gyógyszert is szednie kell, akár a cukorbetegség, akár a magas vérnyomás miatt. A metabolikus szindróma kezelésénél viszont az a cél, hogy ezeket a gyógyszereket az életmódváltást követően el lehessen hagyni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha a metabolikus szindrómát a szervi elváltozásokat megelőzően, anyagcsere-elváltozások alapján ismerik fel, akkor a betegség nagyon jól kezelhető, életmódváltással teljesen kordában tartható. A szakorvos minden kérdésre választ adott, olvassa el részletes összefoglalónkat a Betegségek A-Z rovatunkban , az Anyagcsere-betegségek tartozó szócikkek között!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra