Metabolikus szindróma alatt azt értjük, amikor az anyagcserének több egymással párhuzamos zavara is van. Ezek alapvetően négy részre bonthatók: az egyik a zsíranyagcsere zavara, a második a szénhidrát anyagcsere zavara, a harmadik az elhízás, a negyedik pedig a magas vérnyomás - derül ki az cikkből .
A probléma a férfiakat és nőket egyaránt érinti, jellemzően 20 éves kortól, de az előfordulás egyre gyakoribb a fiatalkorúak körében is. Tény az is, hogy nőknél a szindrómát a testsúlyproblémák miatt gyakrabban fedezik fel, mint a férfiaknál.
A tünetegyüttes hátterében genetikai hajlam is állhat, ám ennél sokkal fontosabbak az életmódbeli tényezők. Ezen belül a leggyakoribb ok a helytelen táplálkozás - azon belül is a többlet kalóriabevitel és az alkoholfogyasztás -, valamint a mozgásszegény életmód. A túlzott sóbevitel , ami vérnyomás emelkedést okozhat.
Miért fontos mihamarabb felismerni a metabolikus szindróma tüneteit? Milyen kezelés segíthet, illetve van-e esély a gyógyulásra? A kezelés főként életmódváltást jelent, azon belül elsőként az étrend megváltoztatását. Fontos a mozgás, azon belül is azok a sportok, amelyek a kalóriát jobban égetik, a keringést serkentik. A betegek egy részének átmenetileg gyógyszert is szednie kell, akár a cukorbetegség, akár a magas vérnyomás miatt. A metabolikus szindróma kezelésénél viszont az a cél, hogy ezeket a gyógyszereket az életmódváltást követően el lehessen hagyni.
Ha a metabolikus szindrómát a szervi elváltozásokat megelőzően, anyagcsere-elváltozások alapján ismerik fel, akkor a betegség nagyon jól kezelhető, életmódváltással teljesen kordában tartható. A szakorvos minden kérdésre választ adott, olvassa el részletes összefoglalónkat a Betegségek A-Z rovatunkban , az Anyagcsere-betegségek tartozó szócikkek között!