Ez a jelenség olyan erős lehet, hogy úgynevezett nocebohatáshoz vezethet - amikor annyira hiszünk abban, hogy a gyógyszer hat, hogy mellékhatásokat is képzelünk hozzá.
A szaklapban nemrég megjelent tanulmányhoz 21 olyan klinikai kísérletet elemeztek, amelyek egy depresszió elleni gyógyszert hasonlítottak össze placebóval. Hihetetlen módon az derült ki, hogy az ártalmatlan cukorpirulát szedő alanyok közel fele számolt be ugyanolyan intenzív mellékhatásokról, mint a valódi gyógyszert szedő résztvevők.
Az Athéni Egyetem kutatását vezető neurológus, Dr. Dimos Mitsikostas szerint az eredmények segíthetnek javítani bizonyos betegekben a terápiás hűséget. "Majdnem minden huszadik beteg abbahagyta a gyógyszer szedését a mellékhatások miatt. A nocebohatásra ezért a klinikai gyakorlatban is oda kell figyelnünk" - mondta a szakértő.
A nocebo etikai kérdéseket is felvet, mivel valódi károkat okozhat. A szakértők szerint azok a betegek, akik szoronganak és stresszesek, nagyobb eséllyel tapasztalnak nocebohatást. A nocebohatás gyakrabban fordul elő akkor, amikor a betegeket kifejezetten megkérdezik a mellékhatásokról, vagy a gyógyszer dobozán illetve interneten olvasnak a mellékhatásokról. Ilyen esetben a nocebohatás aránya akár 70 százalékra is ugorhat.
A problémát ráadásul az is kiválthatja, ahogyan az orvos viselkedik a gyógyszer felírása közben. Egyes kutatások szerint a hideg, érdektelen és érzéketlen orvos növeli a noceboreakció kockázatát, mivel a beteg szorongóbbá és kevésbé magabiztossá válhat. A szakértők szerint ez még a vény nélkül kapható készítmények esetében is tapasztalható. A nocebo tehát olyan erőteljes jelenség, hogy érdemes lehet a megfelelő betegek számára kihasználni.