Magyarországon körülbelül 35.000 pacemakeres beteg él, akiknek nagy része 65 évesnél idősebb. Ebben az életkorban az MRI (mágneses-rezonancia) vizsgálat szükségének esélye megduplázódik, becslések szerint a pacemakeres betegek körülbelül felének-háromnegyedének lesz szüksége MRI vizsgálatra a pacemaker beültetést követően. Az MRI-kompatibilis pacemaker kifejlesztéséig a pacemakeres betegek nem vehettek részt biztonságosan MRI vizsgálaton. Ennek az az oka, hogy az MRI berendezés által gerjesztett mágneses mezők károsíthatják az eszköz működését, illetve ez által veszélyeztethetik a beteg biztonságát.
"Hazánkban mind a 15 (4 fővárosi és 11 vidéki) akkreditált pacemaker centrumban végeznek ilyen beültetést, eddig összesen több mint 200 beteg kapott MRI-kompatibilis eszközt, és mostanra vált szakmailag értékelhetővé az eddig beültetett eszközök teljesítménye. Az eszközt az Országos Egészségpénztár 100%-ban finanszírozza” – hívta fel a figyelmet Dr. Gellér László a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központ Elektrofiziológiai laborjának vezetője, a Magyar Kardiológusok Társasága Aritmia és Pacemaker Munkacsoport vezetője.
Az MRI (mágneses-rezonancia vizsgálat) a legfontosabb a lágy szövetet feltáró képalkotó vizsgálatok közül, hiszen olyan információkat tesz láthatóvá, melyeket a röntgen, ultrahang illetve CT berendezés nem. Ez pedig a betegségek korai felismerése, a pontos diagnózis felállítása és a kezelés szempontjából elengedhetetlen. Az MRI vizsgálatok jelentősége, valamint elterjedtsége hazánkban is egyre nő. Vannak olyan esetek is, amikor az MRI vizsgálatot javasolja a kezelőorvos, és a vizsgálat nem váltható ki egyéb módszerrel idő-, vagy diagnosztikai információ vesztesége nélkül.
„Az MRI-kompatibilis pacemaker felépítésben nem különbözik a hagyományos pacemakerektől, azonban számos alkatrészt megváltoztattunk benne annak érdekében, hogy az MRI berendezés ne legyen hatással az eszköz működésére. Magyarországon 5 000, 60 éves kor fölötti beteg részesül pacemaker beültetésben évente. Az idősebb betegek általában több betegségben szenvednek egyszerre, ezért nagy előny a beteg számára, ha a beültetett eszköz nem zárja ki az MRI vizsgálatot” – tette hozzá Tamás Viktor, a technológiát kifejlesztő Medtronic magyarországi leányvállalatának vezetője.
Animáció: HáziPatika.com