Az adjunktus kifejtette: a pajzsmirigybetegség genetikai hátterű, és nem feltétlenül a hormonokkal hozható összefüggésbe, hiszen mind gyermekek, mind idősebb nők körében előfordul. A pajzsmirigy-túlműködés egy autoimmun betegség , de például jód túlzott bevitele miatt is kialakulhat. Hozzátette, a pajzsmirigy a szervek alapanyag-szükségletét elégíti ki, ha ezekből túl sok van a keringésben, akkor fokozódik a szervek működése. A tünetek között említette például a fokozott szívdobogást, a jó étvágy melletti súlyvesztést, a hasmenést és az alvászavart.
A pajzsmirigy alul- vagy túlműködése zavarhatja a petesejtek érését és a fogantatást, így a meddőségi vizsgálatok során ezt is ellenőrzik. A betegség férfiak esetében is hatással lehet a termékenységre - mondta Reismann Péter.
A pajzsmirigy akadályozhatja a teherbeesést
A pajzsmirigy által termelt hormonok igen fontos szerepet játszanak mind a teherbeesésben, mind a terhesség megtartásában. Fontos tudni, hogy a szerv alul- és túlműködése is komoly gondokat okozhat, hiszen probléma esetén meddőség , vetélés és koraszülés is előfordulhat. Szakorvosok szerint a teherbeeséshez ideális, ha a TSH értéke 1 mIU/l körül mozog.
Érdemes azonban tudni, hogy a pajzsmirigyzavarok nem mindig járnak figyelemfelhívó tünetekkel, ezért meglehet, hogy a női páciens csak akkor szembesül a problémával, miután már elvetélt. Éppen ezért még a teherbeesés előtt célszerű ellenőriztetni a pajzsmirigy-funkciókat, mivel akkor még idejében kiderülhet, ha túl kevés (vagy túl sok) pajzsmirigyhormon van jelen. További részletekért olvassa el korábbi cikkünket !