A testszag elárulja betegségeinket

Mindenkinek egyéni testszaga van, amely éppen olyan jellemző, mint az ujjlenyomat. A különféle testrészekből származó kipárolgás egyedi a benne lévő különféle vegyületek miatt, amelyek összetételét befolyásolja az életkor, a táplálkozás, a nem, az anyagcsere és persze az egészségi állapot.

Mats Olsson, a svédországi Karolinska Intézet kísérleti pszichológusa szerint minden betegségnek megvan a maga jellegzetes szaga , amely a beteg szervezet különböző forrásaiból ered. Egy-egy ember szagát nemcsak a bőr, hanem a lélegzet, a vér, vizelet stb. finom különbségei adják össze, s azt is megmutatják, hogy az egyén mennyire egészséges. "Általában a beteg emberek szaga kellemetlen" - állítja a kutató.

Számos betegség esetében jegyeztek fel a kórra utaló szagokat. Például a hastífuszos beteg szaga a frissen sült kenyérre, a sárgalázasé a hentesüzletre, a görvélykór által gyötört emberé az állott sörre hajaz. A gyakorlott orr képes ezeket megkülönböztetni. Nem véletlen, hogy a középkorban, amikor a diagnosztika a mai értelemben még nem létezett, a kipárolgások szagolgatásának fontos szerep volt az orvoslásban. A kínai orvoslás még mai is használja ezt a módszert.

Fertőzés okozhat jellemző testszagot Az erős, savas testszagot olyan kórokozó okozza, amely a verejték tesztoszteronját különösen kellemetlen összetevőkre bontja le. Kattintson tovább! A leggyakoribb kór, amelynek könnyen felismerhető jellegzetes kipárolgása van, az a cukorbetegség. A szagát a rothadt almáéhoz szokták hasonlítani, amelyet az alacsony koncentrációjú aceton jelenléte okoz.

George Preti, a Monell kémiai érzékelési központ szerves vegyésze több mint 30 éve tanulmányozza a testszagot. "Ha a tömegközlekedéssel utazom, hébe-hóba találkozom olyanokkal, akik erős testszagot árasztanak, és nyilvánvaló, hogy miért" - mondja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Testszagunk a betegségeinket is elárulja

Testszagunk a betegségeinket is elárulja A Karolinska csapata egy általánosabb kihívásnak igyekszik megfelelni. Arra kíváncsiak, hogy milyen szagokból derülhet ki, hogy valaki beteg, vagy a közelmúltban megfertőződött-e. A tudósok ugyanis úgy gondolják, hogy az evolúció lehetővé tette az embereknek, hogy megérezzék, kiszagolják a változást, és elkerüljék a betegeket, hogy egészségesek maradjanak. "Az emberek számára lehetővé kell tenni, hogy észleljék, ha valaki ragályos" - mondja Olsson, aki nemrégiben publikált az eredményeikről egy tanulmányt.

Ez egy olyan kísérleten alapult, amelyben önkénteseken mesterségesen váltottak ki gyulladást, s a szaguk megváltozását vizsgálták meg egy erre kiképzett szaglászó "zsűri" segítségével. A betegség jeleit sikerült is azonosítaniuk a kellemetlennek érzett testszagokkal. "Ez volt az első kísérleti tanulmány annak bizonyítására, hogy aki beteg annak más a szaga" - mondta Olsson. Ebben az esetben arra nem figyeltek, hogy milyen betegségről lehet szó, csak az immunrendszer fokozott aktivitását mutatták ki. A Karolinskában folyó kutatások 2014 óta már a kellemetlen szagok dózisát is igyekeznek meghatározni, amelyre a szervezet már valamilyen módon reagál.

Az újabb vizsgálatok azt találták, hogy ha az embereknél megjelenik az undor, akkor a kellemetlen szagok érzékelésének hatására enyhe immunreakció indul el a szervezetben, hogy megvédje magát a fenyegető betegségtől. Olsson úgy tesztelte immunreakciókat, hogy a kísérletben résztvevő embereket számos undorító szagnak tette ki, beleértve a sajt, az erjesztett hal és rohadt élesztő kipárolgását - és regisztrálni is tudott egy kismértékű immunaktivitást. Azaz az emberi szervezet felkészítette magát a támadásra. A kutató szerint azért undorodunk, hogy védekezzünk.

A testnedvek szaga (amelyeket Olsson a következőkben vizsgálni kíván) így valóban erősen orientáló lehet a betegségek kiszűrésében. De Preti figyelmeztet, hogy ha több metabolikus szaggal dolgozunk, például a vizelet vagy a kilélegzés esetén, akkor sok más tényező is számításba jöhet az immunrendszer aktivitásán kívül. Hatással lehet a diéta vagy a szervezet mikrobiomja, ami megnehezíti a helyzet diagnosztizálását.

Forrás: edition.cnn.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.