A túl sok szellentés okai

A gázképződés minden embernél teljesen természetes dolog, a normál emésztés velejárója. A jellemzői azonban egyénenként eltérőek lehetnek, mint ahogy az is, hogy hányszor szellent valaki. Ez sokat elárulhat az egészségünkről, mikor érdemes tehát beszélni erről az orvosunknak?

A gázképződés teljesen normális folyamat, mint ahogy az is, hogy ettől a gáztól a végbélen keresztül naponta többször, átlagosan 8-20 alkalommal megszabadulunk. Az, hogy ki mennyit szellent, egyénenként eltérő, de a legnagyobb mértékben az étrendünktől függ. Bizonyos ételek emésztésekor ugyanis több gáz képződik. Ilyen élelmiszerek például a hüvelyesek, a tejtermékek , a hagymafélék, a retek, az articsóka, az élesztővel készült péksütemények, a karfiol, a brokkoli stb.

Bizonyos esetekben a gázképződés kóros mivolta emésztőrendszeri betegségekre utal, ezért érdemes erről beszélni az orvosunknak. Az, hogy mi számít kórosnak, mindenkinél különböző lehet, de következzen néhány támpont, amely a segítségünkre lehet a baj felderítéséhez.

Ezeket együk puffadás ellen!

Először is, vezessünk étkezési naplót! Ez sok szempontból előnyös, de segít megállapítani azt is, ha valamely étel jobban felfúj minket, vagy ha esetleg a gázképződés mellé hasi görcsök és fájdalom is társul. Ezek a tünetek például laktózérzékenységre is utalhatnak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gyakori szellentés mögött komoly bélbetegségek is állhatnak

A gyakori szellentés mögött komoly bélbetegségek is állhatnak

Ételérzékenységre, emésztési zavarokra, krónikus gyulladásos bélbetegségre vagy akár fertőzésre is utalhat, ha a szellentés nagyon gyakori, nagy mennyiségű vagy egyszerűen kontrollálhatatlan. A szellentés mellé társuló állandó és igen erőteljes hasi fájdalom, hányás vagy hányinger, esetleg görcsös hasmenés is árulkodó lehet. Szintén beszéljünk az orvosunknak a szellentésről, ha székrekedés mellett jelentkezik, vagy ha a székletben vért fedezünk fel. Mindenképpen említsük meg azt is, ha az elmúlt időszakban veszítettünk a súlyunkból, ha gyakran ég a gyomrunk vagy ha általános gyengeség jellemző ránk.

Nagyon ritkán a szellentéssel összefüggő kellemetlen szagok (illetve azok vélt vagy valós érzékelése) súlyosabb pszichiátriai betegségekre, például a testképpel és az önértékeléssel összefüggő problémákra is utalhatnak. Ha úgy érezzük, hogy a szellentésünk igen bűzös, hogy ezt mások is észre veszik, esetleg a szellentéstől való félelem a hétköznapjainkat is komolyan befolyásolja (például nem merünk elmenni színházba vagy egy társasági eseményre, mert attól rettegünk, hogy nem tudunk uralkodni a szellentésen), ne csak a háziorvosunknak beszéljünk erről, hanem keressünk fel egy pszichológust is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.