A tüszős mandulagyulladás tünetei

A mandulagyulladás gyakori betegség, amelynek baktériumok miatt kialakuló szövődményei is lehetnek, de akár egyéb fertőző betegségek kísérőjelensége is lehet.

Mit kell tudni a tüszős mandulagyulladásról?

A mandula az immunrendszer részeként részt vesz a felső légúti vagy a száj-garat útján támadó fertőzések leküzdésében. Gyulladását okozhatja vírus, baktérium, kialakulhat megfázásos betegség felülfertőződéses szövődményeként , vagy akár attól teljesen függetlenül is.

mandula, mandulagyulladás, mandulaműtét, tüszős mandulagyulladás, gócbetegség, mononukleózis, Streptococcus, Streptococcus pyogenes
A mandulagyulladást nem szabad elhanyagolni, mert súlyos szövődményei lehetnek

A bakteriális eredetű torokgyulladás viszonylag súlyos formája a tüszős mandulagyulladás, kórokozója a Streptococcus pyogenes , egy gennykeltő baktérium. Ez a mandula szövetében kis gennycsapocskák, más néven tüszők megjelenését idézi elő, ami a garatmandulákon sárgás lerakódás megjelenésével is jár. Erősebb fájdalom, magasabb láz társul hozzá, mint a vírusos gyulladáshoz, nem jellemző rá a köhögés, a rekedtség és az orrfolyás sem. A torokfájás a fülbe sugározhat, nyelési problémákat, a nyaki nyirokcsomók duzzanatát, bűzös leheletet, hányingert, hányást, elesettséget, végtagfájdalmakat és egyéb általános tüneteket is okozhat.

Ha a Streptococcus támad

A tüszős mandulagyulladás önmagában nem sürgősségi eset, de nem szabad elhanyagolni. A Streptococcus okozta mandulagyulladást mindenképpen antibiotikummal kell kezelni, 10 napnál nem rövidebb ideig, ha ugyanis a baktériumot nem sikerül kiirtani és sokáig jelen van a szervezetben, túlérzékenységet, és akár súlyos szövődményeket okozhat, mint a mandula körüli tályog, a heveny reumás láz , vagy súlyos vese-, szív-, és ízületi betegségek. Az antibiotikum mellé érdemes probiotikumot is szedni. Fontos a láz és fájdalom csillapítása, mert a magas testhőmérséklet és izzadás kiszáradáshoz vezethet, továbbá szükséges az ágynyugalom. Más jellegű kórokozó miatti mandulagyulladás viszont nem kíván antibiotikumos kezelést.

A mandulagyulladás kísérőjelenség is lehet

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mandulagyulladás egyéb fertőző betegségek kísérőjeként is felléphet, ilyen többek között a rubeola, a mononukleózis vagy akár a herpangina. Emellett a torokgyulladás továbbterjedésével az alsóbb légutak is megbetegedhetne k, de akár középfülgyulladás, arcüreggyulladás is megjelenhet.

A diagnózisát a tünetek mellett fizikális vizsgálattal lehet felállítani. Jól láthatók ugyanis a tüszőkkel és lepedékkel borított mandulafelszín . A kórokozó a garatváladék bakteriológiai vizsgálatával - gyorsteszttel vagy tenyésztéssel - könnyen beazonosítható.

A nyelési nehézségekkel, lázzal járó betegség hamar ledönt a lábunkról. Lássuk, miként enyhíthetjük a fájdalmat természetes hatóanyagokkal! Részletek!

Amennyiben az elhúzódó, egyre erősödő mandulagyulladás krónikussá alakul, az antibiotikumok ellenére a garatváladékban tartósan jelen van a Streptococcus pyogenes, a mandulák duzzanata légzési és nyelési problémákat okoznak, továbbá gócbetegség is fennáll - tartós fáradtság, sokízületi gyulladás, pikkelysömör, vastagbél-gyulladást, allergiás betegségek, kopaszság, hajhullás - szükségessé válik a mandulák eltávolítása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.