Achalasia: mit érdemes tudni róla?

Az achalasia egy olyan ritka rendellenesség, mely a nyelőcsövet érinti, és a nyelőcsövet a gyomorral összekötő záróizom állandó görcsösségével jár együtt. Ez megakadályozza, hogy ez a záróizom ellazuljon, kinyíljon, így a beteg a nyelésre is képtelen lesz.

A nyelőcsövet a gyomorral záróizom köti össze, mely az esetek nagy részében zárt állapotban van, így megakadályozza, hogy a gyomortartalom, a gyomorsav visszacsorogjon a nyelőcsőbe. Amikor azonban iszunk vagy eszünk, ez a záróizom kinyílik, így továbbíthatóvá válik az étel vagy az innivaló. Az achalasia nevű betegség tulajdonképpen ennek a záróizomnak a rendellenes görcsösségét jelenti, így az nem tud akkor sem ellazulni és kinyílni, ha azt az evés vagy ivás megköveteli. Az achalasia eredete nem ismert.

A betegség tünetei közé tartoznak a reflux , a mellkasi fájdalom és a gyomorégés, valamint a fogyás (ez az étel elfogyasztásának képtelenségével jár együtt).

Szívós nyálkahártyája miatt akkor sem lyukad ki, ha szúrós tárgy kerül bele. Nem áll benne keresztbe a halszálka, és ha fejen állunk, akkor is egészen a gyomorig továbbítja a falatot. Tudjon meg róla többet! Az achalasia a nyelőcsőhöz kapcsolódó izmokat és idegeket egyaránt érintheti, ám azt, hogy miért alakul ki ez a rendellenesség, nem sikerült még megállapítani. A betegség első szakaszában az érintett terület krónikus gyulladása is kimutatható, később pedig az idegek sérülhetnek, károsodhatnak, sőt teljesen el is halhatnak. Ezt az izmok hasonló károsodása követi. Ezeknek a változásoknak a következményeként a nyelőcső alsó részén található záróizom nem képes ellazulni, és emiatt akár az egész nyelőcső kitágulhat, megnagyobbodhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az achalasia nyelési nehézségekkel jár

Az achalasiát nehéz diagnosztizálni, és gyakran évek telhetnek el, mire a betegnél sikerül kimutatni a rendellenességet. Ennek oka gyakran az, hogy a betegek önkéntelenül is igyekeznek igazodni a nyelési nehézségekhez, például kisebb falatokat vesznek magukhoz, vagy jobban megrágják az ételt. A betegségre utaló egyik legjellegzetesebb tünet az, hogy a nyelési nehézségek a folyadékok és a szilárd ételek elfogyasztásánál egyaránt jelentkeznek, más okra visszavezethető nyelési nehézségeknél azonban csak a szilárd ételek okoznak nehézséget. A betegség megállapítására a szakorvos nyelőcsőröntgent, endoszkópos vizsgálatot, vagy úgynevezett manometriát rendelhet el (ez utóbbival a nyelőcső izomfunkcióját mérhetik).

A betegség kezelése történhet gyógyszerek segítségével, az alsó nyelőcsőszakasz tágításával, Botox-kezeléssel (ez magakadályozza az izmok görcsös összehúzódását), vagy műtéttel, a záróizom átvágásával is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.