Agyunkat pusztítja el a dohányzás

Korábban már megállapították, hogy a dohányzástól nagyobb eséllyel kaphatunk rákot vagy tüdőbajt. Újabb kutatások azt is állították, hogy ínyproblémákkal, korai öregedéssel, Alzheimer-kórral és szívrohammal is esélyesebben találkozhatunk, ha nem szokunk le.

Brit és kanadai kutatók nemrégiben publikált tanulmánya viszont azt állítja: a dohányzás az agyra is igen kártékony hatással van, tekintve hogy vékonyítja azt a külső agykérget, amely többek között emlékeinkért, nyelvhasználatunkért vagy észlelésünkért is felelős. A kutatók csak óvakodva merik megjegyezni: tanulmány a Molecular Psychiatry szaklapban olvasható.

Kiszámolta már, mennyit költött életében cigarettára? Vigyázat, sokkolni fogja, hogy egy családi házat is vehetett volna az árából. A kalkulátorért kattintson! A kutatás 224 férfi és 260 nő MRI-szkenjeit és egészségügyi vizsgálatainak eredményeit gyűjtötte össze: átlagéletkoruk 73 év volt és körülbelül felük dohányzott vagy korábban aktív dohányos volt. "Ilyen korban is megállapítható, hogy az agykéreg sokkal vékonyabb a dohányosoknál, mint a nemdohányzóknál" - jegyezte meg Dr. Sherif Karama, a McGill University kutatója. Majd hozzátette: " akik abbahagyták a dohányzást , részlegesen visszanyerték a kéreg vastagságát, azonban ehhez éveknek kellett eltelniük, a regenerációs folyamat ugyanis lassú és nem ad 100 százalékos eredményt."

A dohányosok agykérge sokkal vékonyabb

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Azon ex-aktív dohányosoknál ugyanis, akik már több mint 25 éve nem gyújtottak rá, vékonyabb agykérget lehetett észlelni. Az agykéreg ugyan vékonyodik az életkor előrehaladtával, de a dohányzás pont hogy gyorsítja ezt a folyamatot. Ennek eredményeképpen pedig az agyi képességek gyors romlása figyelhető meg.

Dr. Karama szerint a dohányosokat figyelmeztetni kellene arra, hogy a dohányzás idővel szellemi romláshoz is vezethet és ez az állapot a leszokás után is fennmaradhat. A kutatók megjegyezték: arra mindenképpen érdemes felfigyelni, hogy akik a legrégebben szoktak le, vastagabb agykérget mondhatnak magukénak, mint azok, akik csak nemrégiben, tehát számíthatunk a szervezet természetes regenerációs folyamatára, de sajnos nem nagyon. Ugyanakkor a vizsgálat eredményei egyértelműek: a dohányzás nemcsak t üdőnkre és szívünkre van rossz hatással, hanem agyunkra is: ami még egy jó ok arra, hogy ne gyújtsunk rá többet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.