Agyunkat pusztítja el a dohányzás

Korábban már megállapították, hogy a dohányzástól nagyobb eséllyel kaphatunk rákot vagy tüdőbajt. Újabb kutatások azt is állították, hogy ínyproblémákkal, korai öregedéssel, Alzheimer-kórral és szívrohammal is esélyesebben találkozhatunk, ha nem szokunk le.

Brit és kanadai kutatók nemrégiben publikált tanulmánya viszont azt állítja: a dohányzás az agyra is igen kártékony hatással van, tekintve hogy vékonyítja azt a külső agykérget, amely többek között emlékeinkért, nyelvhasználatunkért vagy észlelésünkért is felelős. A kutatók csak óvakodva merik megjegyezni: tanulmány a Molecular Psychiatry szaklapban olvasható.

Kiszámolta már, mennyit költött életében cigarettára? Vigyázat, sokkolni fogja, hogy egy családi házat is vehetett volna az árából. A kalkulátorért kattintson! A kutatás 224 férfi és 260 nő MRI-szkenjeit és egészségügyi vizsgálatainak eredményeit gyűjtötte össze: átlagéletkoruk 73 év volt és körülbelül felük dohányzott vagy korábban aktív dohányos volt. "Ilyen korban is megállapítható, hogy az agykéreg sokkal vékonyabb a dohányosoknál, mint a nemdohányzóknál" - jegyezte meg Dr. Sherif Karama, a McGill University kutatója. Majd hozzátette: " akik abbahagyták a dohányzást , részlegesen visszanyerték a kéreg vastagságát, azonban ehhez éveknek kellett eltelniük, a regenerációs folyamat ugyanis lassú és nem ad 100 százalékos eredményt."

A dohányosok agykérge sokkal vékonyabb

Azon ex-aktív dohányosoknál ugyanis, akik már több mint 25 éve nem gyújtottak rá, vékonyabb agykérget lehetett észlelni. Az agykéreg ugyan vékonyodik az életkor előrehaladtával, de a dohányzás pont hogy gyorsítja ezt a folyamatot. Ennek eredményeképpen pedig az agyi képességek gyors romlása figyelhető meg.

Dr. Karama szerint a dohányosokat figyelmeztetni kellene arra, hogy a dohányzás idővel szellemi romláshoz is vezethet és ez az állapot a leszokás után is fennmaradhat. A kutatók megjegyezték: arra mindenképpen érdemes felfigyelni, hogy akik a legrégebben szoktak le, vastagabb agykérget mondhatnak magukénak, mint azok, akik csak nemrégiben, tehát számíthatunk a szervezet természetes regenerációs folyamatára, de sajnos nem nagyon. Ugyanakkor a vizsgálat eredményei egyértelműek: a dohányzás nemcsak t üdőnkre és szívünkre van rossz hatással, hanem agyunkra is: ami még egy jó ok arra, hogy ne gyújtsunk rá többet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon többnyire zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra