A tudósok az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi és Étkezési Vizsgálati Felmérés 2005 és 2010 közti adatait vették alapul és kimutatták, hogy az agyvérzést túlélő betegek 8 százalékának vannak öngyilkossággal kapcsolatos gondolatai. Ugyanez az arány a szívrohamot túlélőknél csak 6, a diabéteszeseknél 5, a daganatos betegeknél pedig 4 százalék.
"Rendkívül meglepő, hogy ilyen sokakat foglalkoztat az öngyilkosság gondolata az agyvérzésen átesett betegek közül" - nyilatkozta Dr. Amytis Towfighi, a Dél-Kalifornia Egyetem klinikai neurológus docense, valamint a Rancho Los Amigos Országos Rehabilitációs Központ neurológiai osztályának vezetője.
A súlyos depresszióval küzdő túlélők általában a fiatalabb, magasabb testtömegindexű, kevésbé iskolázott, szegényebb egyedülállók közül kerültek ki. Az Amerikai Stroke Szövetség éves gyűlésén ismertetett kutatási adatok szerint főleg a nőkre jellemzőek az öngyilkos gondolatok.
Az agyvérzésen átesettek 17 százaléka szenved depressziós tünetek miatt: "Egyértelműen a depresszió a leggyakoribb mentális komplikáció az agyvérzés túlélőinek esetében" - írják a kutatók.
"Az öngyilkossággal kapcsolatos gondolatok gyakoriságát figyelembe véve ajánlatos lenne ezeket a betegek rendszeres mentális szűrővizsgálatoknak alávetni" - írta Towfighi az Amerikai Szív Szövetség lapjában, a folyóiratban. Az Amerikai Stroke Szövetség adatai szerint jelenleg 7 millió agyvérzésen átesett felnőtt él az Egyesült Államokban.
Itthon sem jobb a helyzet
Az agyi érkatasztrófák a harmadik leggyakoribb haláloknak számítanak Európában, évente 1,4 millió halálos áldozatot követelnek. Magyarországon minden évben egy közepes város lakosságának megfelelő számú, mintegy húszezer ember hal meg stroke következtében, és ötször ennyit kezelnek kórházakban agyi keringési zavarral. A túlélés után a betegek mintegy egyharmada a stroke-ot követő hetekben meghal, a másik harmada visszafordíthatatlan egészségkárosodást szenved (megbénul, elveszíti beszédképességét - afáziás lesz -, érzékelési, értelmi zavarok lépnek fel stb.) és többen kerülnek emiatt krónikus osztályra, ápolási otthonba is.