A gombócérzés sokféle lehet: visszatérhet időszakosan, és lehet folyamatos. Elképzelhető, hogy csak enyhe kellemetlenséget okoz, de az is lehet, hogy kifejezetten kellemetlen, fullasztó érzést von maga után. Ha már hosszú ideje fennáll, mindenképp forduljunk vele orvoshoz, ugyanis általában olyan probléma állhat a háttérben, amely kezelhető. Mik lehetnek ezek?
Amikor a torok szervei betegek
Elsősorban a torokban lévő szervek egészségét térképezi fel az orvos. Ezek a mandula, a pajzsmirigy, a garat és a gége. Mandulagyulladás esetén a nyirokcsomók megduzzadnak, ami okozhat gombócérzést. A betegség egyértelmű tünetekkel üzen: láz, fülbe sugárzó fájdalom, nyelési nehézség is jellemző. A felső légúti fertőzések is megduzzadt nyirokcsomókkal járhatnak, így ezt sem szabad kizárni.
Emellett a pajzsmirigy gyulladása is okozhatja a tünetet. Ennek oka általában a jódhiány, ugyanis a szerv így ellensúlyozza a csökkent hormontermelést: ezért nagyobbodik meg. A pajzsmirigy megnagyobbodása a szerv rendellenes működésének fő tünete, ezért mindenképpen keressünk fel orvost, ugyanis gyulladás, túlműködés, de akár daganat is okozhatja az elváltozást.
Más is állhat a háttérben
A refluxbetegség tipikus tünete a gombócérzés. Ilyenkor a nyelőcső alsó záróizma nem működik megfelelően, így a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, és gyulladást okoz. Meglehetősen gyakori betegségről van szó, amely a gombócérzeten kívül gyomorégéssel, nyelészavarral, köhögéssel jelentkezik.
A nyelőcső elváltozásai is okozhatják ezt a tünetet. Ilyenek a nyelőcső gyulladása, túlérzékenysége, de akár daganata is.
Fontos tudni, hogy pszichoszomatikus is lehet a jelenség: ilyenkor szervi elváltozás nincs a háttérben. Ekkor pánikbetegségre is gyanakodhatunk, különösen, ha fulladás, szédülés, izzadás vagy heves szívdobogás is kíséri a gombócérzést.
Mi a teendő?
Kivizsgálásra akkor van szükség, ha a tünet folyamatos, vagy ha gyakran visszatér. Indokolt lehet teljes fül-orr-gégészeti vizsgálat, de a nyak ultrahangos vizsgálatát is elrendelheti az orvos. Ha refluxra gyanakszik a kezelőorvos, akkor gyomortükrözésre is számítanunk kell.
Amennyiben nincs szervi elváltozás, pszichés gond állhat a háttérben. Ilyenkor érdemes felkeresni egy pszichológust vagy pszichiátert.