Egy új tanulmány áttekintette, hogy milyen alternatív, vagy kiegészítő kezelésekkel - például probiotikumok, prebiotikumok, rostok és gyógynövénytermékek - lehet növelni a bélbetegségekben szenvedők gyógykezelésének hatékonyságát. Elsősorban az irritábilis bél szindrómában (IBS), a funkcionális székrekedésben és az ulceratív kolitiszben szenvedők kezelésének módjait vizsgálták így - írja az Origo .
Ugyan a British Journal of Pharmacology szaklapban megjelent tanulmány szerint a kutatások bizonyos része nem kellően tárgyilagos, de több alternatív szer - így a probiotikumok, a szinbiotikumok, a psyllium és néhány gyógynövénytermék (főként a borsmentaolaj) - hatékonynak tűnik az irritábilis bél szindróma tüneteinek enyhítésében.
Mely kezelések lehetnek hatékonyak?
A szinbiotikumok és a rostok székrekedés esetén váltanak ki jótékony hatást, és segíthetik az emésztőrendszer megfelelő működését. Probiotikumok pedig a szervezetünkben egyébként is élő, jótékony baktériumok, amelyek kellő mennyiségben képesek visszaszorítani a kórokozók elszaporodását. Természetes formájában tejtermékekben és a fermentált húsokban fordul elő.
A prebiotikumok olyan élelmi rostok, amelyek ellenállnak a gyomor- és epesavaknak és emésztetlenül, változatlan formában kerülnek a vastagbélbe. Itt a jótékony baktériumok táplálkozhatnak belőlük. A szinbiotikumok tulajdonképpen a probiotikumok és a prebiotikumok keveréke, a psyllium pedig bizonyos növények (útifű) maghéja, ami segíti az emésztést.
Dr. Diego Curro, a római Unicatt orvosa szerint elsősorban azoknak kell ajánlani ezeket az alternatívákat, akiknél nem hat vagy mellékhatásokat okoz a hagyományos gyógyszeres terápia. Alternatív probiotikus kezelés például az ulceratív kolitisz enyhe klinikai formáiban szenvedők számára javasolható - hangsúlyozta az orvos.