Antibiotikum nélkül a szuperbaktériumok ellen

Egyre több a probléma az antiobiotikumok körül: a beteg nem szedi végig az előírt kúrát, az orvos nem akkor írja ki, amikor kellene, a baktériumok új törzsei pedig teljesen rezisztensek ezek ellen. Ám úgy tűnik, van remény.

Egy holland biotechnológiai cég olyan gyógykészítményen dolgozik, amely az antibiotikumok által mozdíthatatlan szuperkórokozókat, például az MRSA-t is képes elpusztítani. Az eddigi tesztek alapján kijelenthetjük, hogy az MRSA nem képes ellenállni az új kezelésnek, az új gyógyszer pedig injekció vagy tabletta változat formájában is megjelenhet a polcokon öt éven belül, értesült erről a The Times.

Az MRSA több néven is ismert - egyesek Mercerként említik, mások a teljes elnevezést használják: meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus, de ezen kívül ismert még további elnevezése (ORSA), sőt a sajtó sokszor "húsevő baktériumként" citálja. Az MRSA-t normál esetben sok ember hordozza, például a bőrén, az orrcimpájában vagy a torkában. Általában nem okoz tüneteket, de a sebekbe bejutva fertőzést okozhat. Évente több mint 5 ezer haláleset következik be az antiobiotikumoknak ellenálló bakteriális betegségek következtében: tekintve, hogy az antibiotikumok családjának legutolsó osztályát a nyolcvanas években állították elő, ideje lenne most már az ehhez alkalmazkodott kórokozókat más módszerekkel is pusztítani. Dr. Bjorn Herpers, a holland Micreos cég mikrobiológusa hozzátette: újonnan kikísérletezett módszerük erre lehet megoldás.

Az MRSA nem képes ellenállni az új kezelésnek

A kezelés úgynevezett bakteriofág vírusokon alapszik: ezek a baktériumokat különleges katalizátorenzimekkel, endolizinekkel támadják meg - behatolnak egy baktérium sejtfalán, befecskendezik génanyagukat és bakteriofággyárakat hoznak létre. A Micreos ezen mechanizmust fejlesztette tovább: az általuk előállított Staphefekt nevű endolizin a sejtfalak építőelemeibe kapaszkodva elkorrodálja a baktérium sejtfalát, amire az gyakorlatilag kilyukad és elpusztul.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók elmondták: emberi tesztekben az enzimet S.aureusra pozitívan tesztelt bőrsérülésekre tették krém formájában, az pedig egy hét alatt elpusztította a baktériumot, az S. aureusszal kombinált ekcémát pedig 6 páciensből 5-ben meggyógyította. Az endolizin-alapú kezelés pedig csak a célbaktériumokat pusztítja el, a test jóindulatú baktériumot viszont nem, ráadásul a kórokozók számára a rezisztencia kialakítása is sokkal nehezebb, mivel a gyógykészítmény a gazdaszervezet anyagcseréjétől függetlenül működik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.