A kevésbé agresszív sebészeti beavatkozás (minimálisan invazív sebészet) segítségével javíthatóak az olyan halálos érelváltozás, mint a főverőér tágulata. Ráadásul a halálozási kockázat sem nő meg.
Az aorta aneurizma - a főverőér nagyfokú tágulata, mely az érfal vastagságának csökkenésével jár - felismerés és kezelés nélkül akár halálhoz is vezethet. Az Egyesült Államokban ez a 15. leggyakoribb halálok. Sajnos az aorta aneurizmát célzó műtéti sebészeti beavatkozás rendkívül veszélyes - egyike a legkockázatosabb műtéteknek.
A billentyűk működése
A megoldás nyílt műtét során történik. Azonban az elmúlt évtizedben számos technikát és eszközt kifejlesztettek, melyek minimálisan invazív eljárások, amikor csak kis bemetszést kell ejteni. Korábbi tanulmányok szerint ezzel a technikával az érfalat érintő műtétek esetén szövődmények nagy része és a második műtét is elkerülhető.
Dr. Frank A. Lederle vezetésével a Minneapolisi Orvosi Központ munkatársai a Journal of the American Medical Association című lapban hosszú távú vizsgálataik első eredményeit hozták nyilvánosságra, melyben ezt a technikát hasonlították össze a nyílt műtéti eljárással.
A 881 résztvevő beteget mindkét típusú beavatkozásra alkalmas találták, felüket nyílt műtéttel, felüket az új technikával kezelték. Az operáció óta eltelt két évben nem volt statisztikai eltérés a két csoport halálozási aránya között.
A minimálisan invazív eljárás előnyei a hagyományos műtéttel szemben:
- Kevesebb ideig tart a beavatkozás.
- Kevesebb a vérvesztés, nincs szükség vérátömlesztésre
- Kevesebb lélegeztetés szükséges
- Átlagosan négy nappal rövidebb ideig tartózkodtak kórházban
- Három nappal rövidebb volt az intenzív ellátás
Az új eljárás hátrányai:
- Magasabb sugárzási dózis.
- Az alkalmazott kontrasztanyag károsíthatja a vesét.
Bár az eredmények biztatóak, egyelőre elhamarkodott ítélet lenne a kevésbé invazív technikát jobbnak kikiáltani, Lederle is felhívja rá a figyelmet, hogy további három évre van szükség, hogy a tanulmány teljes legyen. A hosszú távú eredmények nélkül nem lehet megfelelően összehasonlítani a két módszert.
Animáció: HáziPatika.com