Az emésztési folyamatokban szerepet játszó epe megbetegedései általában az epekő kialakulására vezethetőek vissza. Epekövek a máj által elválasztott epét tároló epehólyagban és a közös epevezetékben képződhetnek, és az esetek nyolcvan százalékában semmilyen panaszt nem okoznak. Ha azonban elzárja az epehólyag kivezetőcsövét és/vagy a közös epeelvezető csatornát, komoly fájdalmat okozhat (amit epegörcsnek hívunk). Mivel az epehólyag nem tud kiürülni, így epepangás jön létre, ami epehólyag-gyulladást eredményezhet.
Hogyan előzhetjük meg a bajt?
Az epekő kialakulását több tényező is elősegítheti: a magas koleszterinszint, az elhízás, a cukorbetegség, májzsugorodás, tartós vénás táplálás, és bizonyos gyomor-patkóbél fekély műtétek bizonyítottan növelik a kialakulásának veszélyét. Emellett családi halmozódás is megfigyelhető, azaz a betegségre való hajlam örökölhető.
Európa más országaihoz hasonlóan Magyarországon is egyre nő a tudatos életmódot élők száma, akik megválogatják, hogy mi kerül a tányérjukra. Sajnos azonban az egészségtelen étkezés, és a mozgásszegény életmód miatt az elhízás továbbra is népbetegségnek számít, ami számos egyéb betegség mellett az epekő kialakulását is elősegíti. Gondot okozhat ugyanis, ha az epénk túl sok koleszterint tartalmaz, ezekből ugyanis először koleszterinkristályok képződhetnek, amik epekővé alakulnak át. Segíthet tehát a rendszeres testmozgás és az egészséges étkezés, valamint a nehéz, zsíros ételek kerülése.
Hogy ne kelljen az epehólyagnak egyszerre nagyobb mennyiségű váladékot az emésztendő táplálékhoz öntenie, a legfontosabb szempont, hogy ne együk magunkat degeszre. Az epe működéséhez ideálisabb a napi többszöri (4-5), de kevesebb étkezés. Kis mennyiségű, azaz legfeljebb mintegy négy korty alkohol segítheti az emésztést, ennél több azonban még ártalma is, hiszen az alkohol nagyobb mennyiségben csökkenti a zsírbontás hatékonyságát.