A szaklapban megjelent tanulmányból az derül ki, hogy az egérkísérletek eredményei szerint a készítmény megvédi a szívet, amikor a véráramlás a szövet oxigénhiányos állapota után hirtelen helyreáll. A MitoSNO nevű gyógyszert emberen még nem tesztelték, de siker esetén teljesen új gyógyszerosztály kifejlesztését eredményezheti.
A szívroham után az egyik legnagyobb veszély az, hogy a hosszan tartó oxigénhiányos állapot után hirtelen helyreálló vérátáramlás károsodást okoz a szív szöveteiben. A szövetekbe visszaáramló vér serkenti a káros molekulák, úgynevezett szabad gyökök termelődését, amelyek a mitokondriumok, a sejtek erőműveinek belsejében jönnek létre. Az új gyógyszer úgy fejti ki a hatását, hogy ideiglenesen néhány percre „kikapcsolja” a mitokondriumokat, megakadályozva ezzel a szabadgyökök felhalmozódását.
Az állatkísérletben a kutatók egérmodellen tesztelték a szívroham utáni állapotot . Az eredmények azt mutatták, hogy a gyógyszerrel kezelt egerekben jelentős mértékben csökkent a károsodott szívszövet teljes kiterjedése a kontroll csoporthoz képest. A kutatók azt remélik, hogy hamarosan megkezdődhetnek az első emberkísérletek is.
A kutatást vezető dr. Mike Murphy, a Medical Research Council munkatársa elmondta, hogy valószínűleg hasonló folyamat játszódhat le más olyan helyzetekben is, amikor a szövetek hosszabb időre oxigénhiányos állapotba kerülnek, például stroke után vagy súlyos műtét alatt. „Azt reméljük, hogy ha a MitoSNO humán kíséretei sikerrel járnak, a készítményt a gyógyászat más területein is fel lehet majd használni” – mondta Murphy.