A szervezet összes sejtjének szüksége van vízre ahhoz, hogy megfelelően tudjon működni. Fontos azonban, hogy tisztában legyünk a határokkal: ha ugyanis túlzásba visszük a vízfogyasztást (ezt túlhidratáltságnak nevezzük), az már problémákat okozhat – írja orvos által lektorált cikkében a webMD .
Akár halálos is lehet
Túlzott vízfogyasztáskor vízmérgezés, mérgezés léphet fel, vagy az agyműködés zavarát tapasztalhatjuk. Ez akkor történik meg, ha a sejtekben (beleértve az agysejteket is) túl sok víz van, ami miatt megduzzadnak. Amikor pedig az agyban lévő sejtek megduzzadnak, nyomást okoznak az agyban. Ennek okán kezdetben zavartságot, álmosságot, fejfájást érezhetünk, de ha tovább nő a nyomás, akkor megemelkedik a vérnyomás, a szívverés pedig lelassul (bradycardia).
A túl sok víz miatt a nátrium szintje kórosan lecsökkenhet, ezt az állapotot hyponatremiának, azaz sóhiánynak nevezzük. A nátrium létfontosságú elektrolit, segít fenntartani a sejtekben lévő és a sejtekből távozó folyadékok egyensúlyát. Amikor szintje a szervezetben lévő nagy mennyiségű víz miatt lecsökken, folyadék kerül a sejtek belsejébe. Emiatt a sejtek megduzzadnak, ami fokozza a görcsrohamok vagy a kóma veszélyét, de akár halálos is lehet.
Figyelmeztető tünetek
Számos tünet utalhat arra, hogy nem tudtunk mértéket tartani. Az egyik a vizeletünk színe, amely normál esetben halványsárga, túl sok víz esetén viszont színtelenné válik. Ugyancsak figyelmeztető jel lehet, ha a szokásosnál (naponta átlagosan 6-8 alkalom) jóval többször megyünk mosdóba.
Mivel a vesék nem képesek eltávolítani a felesleges folyadékot, és az felgyűlik a szervezetben, hányinger, hányás, hasmenés is felléphet. Szintén jellemző a lüktető fejfájás : a szervezet sószintje lecsökken, a sejtek pedig megduzzadnak, és a koponyának nyomódnak. Ez fejfájást okoz, illetve agykárosodáshoz, légzési nehézségekhez vezethet. A sejtek megduzzadásának hatására a kezek, lábak és ajkak is elszíneződhetnek.
Sokan tapasztalhatnak emellett izomgyengeséget, -görcsöket, amely a túlzott vízfogyasztás miatt lecsökkent elektrolitszint következménye. Tipikus tünet a fáradtság, kimerültség is. Ha sok vizet iszunk, a vesék túl keményen dolgoznak, hogy eltávolítsák a felesleges mennyiséget. Ez olyan hormonreakciót hoz létre, amitől gyengének érezhetjük magunkat.
Mennyi az annyi?
Bár nincs egy olyan általános szabály, amely egyértelműen kimondaná, hogy naponta mennyi vizet kellene meginni, a sokszor hallott „nyolc pohár” már jó kiindulópont lehet. A saját fogyasztásunkat célszerű e mennyiséghez viszonyítva egyénre szabni, figyelembe véve például az időjárást, az egészségi állapotunkat, a fizikai aktivitásunkat és a testsúlyunkat.