Hangszínünket többféle betegség is megváltoztathatja, egyesek gyorsan múlóak, bizonyos fajták viszont veszélyesek lehetnek. Dr. Tar Attila , a Budai Endokrinközpont endokrinológusa a lehetséges okokat ismerteti.
Pajzsmirigyzavar
Magyarországon a pajzsmirigyzavarok népbetegségnek számítanak, hiszen jódhiányos területként sokkal gyakrabban alakulnak ki problémák a szerv körül, amely pajzsmirigy alul/túlműködésben, a mirigy megnagyobbodásában, strúmában, esetleg göbök megjelenésében nyilvánulnak meg. Amennyiben alulműködés áll fenn, illetve a pajzsmirigy megnagyobbodik -akár göbökkel, akár nélkülük- úgy igen gyakran alakul ki, dysphonia, melynek során a hang zörejessé, kissé rekedtessé válik, valamint elmélyül.
Azonban nem csak a golyva és a csökkent pajzsmirigy hormonok jelenléte, hanem a pajzsmirigy túlműködése és a megnagyobbodott golyva is járhat hangképzési zavarokkal - ekkor ugyanis csökkenhet a hangereje is. Szerencsére a legtöbb pajzsmirigyzavar gyógyszeresen sikeresen kezelhető, ám előfordulhat, hogy izotópos kezelés, esetleg műtéti beavatkozás is indokolt.
Nemi hormonok zavara
Tudta, hogy a nők életében viszonylag sokszor változik kisebb-nagyobb mértékben a hangjuk? Ugyanis a pubertás időszak, a várandósság, a klimax , valamint a menstruációs ciklus is mind befolyással vannak a hangszínre. Menstruáció előtt 4-5 nappal és alatta például a hangszalagok megvastagszanak, amelynek következtében a hang alig észrevehetően rekedtebbé, mélyebbé és halkabbá válik. Menopauza során szintén érdesebbé válik a hang és csökken a hangmagasság is.
A hang megváltozása betegségre is utalhat
Fontos tudni, hogy vannak olyan hormonális zavarok a nőknél, melynek során a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülnek pl. policisztás ovárium szindróma (PCOS), inzulinrezisztencia (IR). Ezek tünetei közt szerepel többek között a túlsúly leadásának nehézsége, a zsíros, pattanásos bőr, hajhullás, menstruációs zavarok, ráadásul a túl magas férfi nemi hormon (tesztoszteron) szint miatt olyan férfias jegyek is megjelenhetnek, mint a fokozott szőrnövekedés, illetve a mélyebb hang, amelyet kísérhet rekedtség is. A PCOS kezelése általában gyógyszeresen történik, endokrinológus, nőgyógyász, dietetikus és mozgásterapeuta együttműködésével.
Agyalapi mirigy és a mellékvesék zavara
Az agyalapi mirigy csökkent működése szintén befolyást gyakorol a hangképzésre, ugyanis késlelteti a gége normál növekedését. Ez azt eredményezi, hogy a serdülő gyermek továbbra is igen magas hangszínen beszél, ugyanis alulműködés esetén a petefészkek és a herék nem képesek elegendő nemi hormont termelni, aminek hiányában nem megy végbe serdülőkorban a hang változása- mondja dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa, aki hozzátette, hogy a mutálás elmaradását okozhatja továbbá a mellékvesék alulműködése is.
Forrás: Budai Endokrinközpont