A 2-es típusú diabétesz gyakoribb azoknál, akik több műszakban dolgoznak. A feltételezések szerint a biológiai óránk szétesése miatt van ez így. A biológiai óra összekavarodása ugyanis a testsúlyunkra, a hormonjainkra és az alvásunkra is negatívan hat. Márpedig ezek mind-mind emelhetik a cukorbetegség kockázatát - írja a BBC . A brit hírforrás szakértőkre hivatkozva azt javasolja ezért, hogy a több műszakban dolgozóknak egészséges és kiegyensúlyozott étrendhez kell tartaniuk magukat.
A betegség vakságot, szívrohamot és stroke-ot okozhat, károsítja az idegrendszert és a véredényeket, drámaian emelve a rizikóját annak, hogy valakinek amputálni kell a lábát.
Az alváskutató laboratóriumok korábban kimutatták, hogy a rossz időben elszundikálóknál a 2-es típusú diabétesz korai stádiuma, illetve az ezt megelőző állapot akár heteken belül kialakulhat. Most egy 226 652 fő adataira kiterjedő nemzetközi elemzés erősítette meg a kapcsolatot a 2-es típusú cukorbetegség és az alvással kapcsolatos e probléma között.
A kínai Huazhong University of Science and Technology kutatásai szerint a több műszakban dolgozóknak 9 százalékkal nagyobb az esélye arra, hogy 2-es típusú cukorbetegségük legyen. Ám a férfiak esetében ez a mutató 35 százalékos volt. Azoknál pedig, akik változó ütemben cserélték a nappali és éjszakai műszakokat, a kockázat 42 százalékra emelkedett. Éppen ezért a kutatók szerint a férfiaknak kell jobban odafigyelniük a több műszakos váltásokra.
A lehetséges magyarázatok között szerepel, hogy a több műszakos munka szétrombolja az alvási és étkezési szokásokat. Egy további ok lehet, hogy az éjszakai étkezés miatt a test sokkal inkább koncentrál az energiatárolásra, vagyis a zsír képzésére, így emelve az elhízás és közvetve a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát. A férfiak nagyobb veszélyeztetettsége összefügghet a férfi hormonok változásával is.
Az alvás, a több műszakos munka és az egészségi állapotunk közti összefüggéseket több kutatás is vizsgálta nemrégiben. Így a éjszakai műszak nem károsítja az elménket.
Egy arról írtunk , hogy a szívünkre is rossz hatással van a több műszak - ezt fiatal holland textilmunkásokon mutatták ki, akiknél a stresszhormon-szint magasabb volt az átlagosnál.