Egyszerű gyakorlat utal az agy egészségére

Ha nem vagyunk képesek legalább húsz másodpercig egy lábon egyensúlyozni, akkor lehetséges hogy agykárosodással kell szembenéznünk - még akkor is, ha egyébként teljesen egészségesnek tűnünk. Ezt derítette ki egy nemrég publikált kutatás.

A Stroke című szakmai lapban megjelent tanulmány szerzői szerint az egyensúlyozási képesség gyengülése vagy hiánya összefügg az agyban található kisebb vérerek sérülésével, és a kognitív képességek sérülésével egyébként tüneteket nem mutató emberekben.

Forog a világ Miért van az, hogy néha - ha fáradtak, vagy betegek vagyunk - megszédülünk, vagy egyenesen elkezd forogni velünk a szoba? A válasz a belsőfülben keresendő. Olvasson tovább! - Az egy lábon való egyensúlyozás képessége megmutatja, hogy mennyire egészséges valaki agya - mondta Yasuharu Tabara, a kiotói egyetem kutatója, a tanulmány vezető szerzője. A kis vérereket érintő betegségek károsítják azokat, rugalmatlanná téve őket. Ez hatással van a vér áramlására is, és növelheti az agyvérzés esélyét is. Az, hogy nincsenek látványos tünetei a betegségnek, még nem jelenti azt, hogy a motoros, illetve a kognitív képességek nem sérültek.

Gyakorlással és koncentrációval fejleszthető az egyensúlyérzék

Gyakorlással és koncentrációval fejleszthető az egyensúlyérzék

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tanulmányhoz tartozó kísérletben 841 nő és 546 férfi vett részt, az alanyok átlagéletkora 67 év volt. A kutatásban a szakemberek arra kérték a résztvevőket, hogy egyensúlyozzanak egy lábon, a másik lábukat a levegőben tartva, legalább hatvan másodpercig (ha képesek voltak rá). Az önkéntesek szeme nyitva volt a kísérlet alatt.

A gyakorlatot kétszer végezték el, és minden résztvevőnél a jobb időeredményt jegyezték fel. Az egyensúlyozási gyakorlat után a résztvevők agyáról képalkotó berendezés (MRI) segítségével felvételeket készítettek, hogy ellenőrizzék a vérereik állapotát, illetve felmérjék, hogy van-e valamilyen sérülésük. A kognitív képességek hanyatlását pedig számítógépes kérdőív segítségével mérték fel.

Úgy találták, hogy akiknek sérültek voltak a kiserek, nem tudtak húsz másodpercnél tovább egy lábon egyensúlyozni. A kognitív képességek hanyatlása és a nehézkes egyensúlyozás között is sikerült összefüggéseket felfedezniük.

A szakemberek szerint további, hosszabb távú vizsgálatokra is szükség van, hogy pontosabb képet kapjanak az egyensúlyérzék és az agy egészsége közötti kapcsolatokról. A jelenlegi kutatásban nem vették figyelembe a kísérletben részt vevők edzettségi szintjét, sem azt, hogy korábban volt-e már eséssel vagy egyensúlyzavarral összefüggő balesetük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.