Brit kutatók arra hívják fel a figyelmet, hogy az elhízott gyerekeknél akár 40 százalékkal is megnövekedhet a szívbetegség kialakulásának kockázata, olyan egészségügyi tényezők hatására, mint a magas vérnyomás, koleszterin-, illetve vércukorszint, továbbá a megvastagodott szívizom.
A kutatást vezető Claire Friedemann, az Oxford Egyetem munkatársa úgy véli, a fentiek fényében nagyon fontos lenne minél korábban harcba szállni a gyerekkori elhízással szemben, hiszen látható, hogy a jelenségnek hosszú távú következményei vannak. Dr. Gregg Fonarow, a Kalifornia Egyetem kardiológus professzora hozzátette, hogy az elhízás számos szív- és érrendszeri megbetegedéssel is összefüggésbe hozható, és a már gyerekkorban jelentkező súlyfelesleg felnőttkorra csak tovább súlyosbítja a gondokat.
A vizsgálatokba összesen több mint 49 ezer gyereket vontak be a fejlett országokból, és az elemzések kimutatták, hogy a normál testsúlyúakkal szemben az elhízott gyerekeknél magasabb vérnyomást, koleszterin- és vércukorszintet mértek, és a szívizmuk is vastagabb volt, vagyis mire ezek a gyerekek a felnőttkorba érnek, 30-40 százalékkal megnő az esélyük a szívbetegség kialakulására. Friedmann hozzátette, hogy bár az adatok igen rémisztőek, fontos tudni, hogy ha még időben sikerül életmódváltásra rávenni ezeket az elhízott és túlsúlyos gyerekeket , sokat javíthatunk esélyeiken.