Elhízott: lehet, hogy rossz a biológiai órája

Az amerikai Texas A&M Egyetem kutatói megvizsgálták, hogyan befolyásolják a biológiai óra szabálytalanságai az elhízással összefüggő anyagcsere-rendellenességeket.

Dr. Chaodong Wu élelmezéstudományi egyetemi docens és Dr. David Earnest idegtudományi professzor vezette a texasi egyetem különböző részlegeinek összefogásával zajló kutatást, amely az anyagcsere-betegségek, az elhízás és a szervezet biológiai órájának összefüggéseit vizsgálta. A kutatók tanulmányukat a Journal of Biological Chemistry című szaklapban tették közzé.

Az állatok - és így az emberek - alvását, táplálkozását a cirkadián ritmus, azaz a "napi biológiai óra" határozza meg Earnest szerint, aki a Medical Xpress-nek nyilatkozott . Szerinte már korábban is bizonyították más tanulmányok, hogy a biológiai óra és az anyagcsere-betegségek között van összefüggés.

Wu szerint a cirkadián ritmus irányítja a sejtek napi ritmusát bizonyos szövetekben. Több fiziológiai folyamatot, így az anyagcserét és a gyulladásokat is befolyásolja mindez. A biológiai órának a frissebb megfigyelések szerint így az elhízáshoz és a diabétesz kialakulásához is van köze.

Közismert, hogy az egészségtelen ételek nem tesznek jót. Ám a texasiak most azt bizonyították, hogy az még rosszabb helyzetbe hozhatja az érintetteket, ha az egészségtelen ételeket rossz időpontban eszik. Az egészséges életmódhoz a kutatók szerint hozzátartozik, hogy nem kell sokáig aludni, és nem kell éjjel enni.

Elhízott: lehet, hogy rossz a bilogógiai órája (Fotó: Europress)

Wu és Earnest felidézték a korábbi kutatásokat. Ezek kimutatták, hogy ha egereket genetikailag manipuláltak, és biológiai órájukat "megrongálták", akkor megváltozott az anyagcseréjük és elhíztak. Ebben a folyamatban kulcsszerepet játszanak az úgynevezett makrofágok, amelyek a gyulladásokban is fontosak. Ezek olyan immunsejtek, amelyek önálló, sejtszintű biológiai órával rendelkeznek.

A texasiak most kimutatták, hogy a túlzott táplálkozás összezavarja a cirkadián ritmust, ami gyulladásos folyamatokhoz vezet a zsírszövetekben. Mindez végül a gyulladásos állapotot és a zsírlerakódást az egész szervezetben is negatívan befolyásolja, ami cukorbetegség "előszobáját" jelenti, azt, hogy a sejtek elkezdenek "éhezni".

A magas zsírtartalmú ételek egerekben elhízást és anyagcsere-rendellenességeket idéztek elő - ezt a hatást már régóta ismerik a kutatók. Ám azoknak az egereknek, amelyeknek még a biológiai óráját is megrongálták, még rosszabb lett a helyzetük. A kísérletek abból a szempontból is hasznosak lehetnek a texasi kutatók szerint, hogy a jövőben az orvosi kezelések hatékonysága is javulhat, hiszen jobban oda kell figyelni ezentúl arra, hogy az időbeliséget figyelembe vegyék a különböző terápiák során.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +10 °C

Sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén több gomolyfelhővel. Ez utóbbiakból délután néhol a Nyugat-Dunántúlon zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 25 fok között várható. Késő estére 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Számottevő fronthatás most sem terheli a szervezetünket, ez pedig különösen jó hír a frontérzékenyeknek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra