Ez történik, ha visszatartjuk a böfögést

Vannak olyan helyzetek, mikor komoly illetlenség elböffenteni magunkat, ezért gyakran megeshet, hogy visszatartjuk. De mi történik ilyenkor?

Böfögni természetes dolog, egyes helyzetekben viszont kénytelenek vagyunk visszatartani. Vajon hogyan hat ez a testünkre?

Miért böfögünk?

A legtöbb esetben a szájon kiáramló gázok szagtalanok. A böfögésnek általában akkor van valamilyen szaga, ha erős illatú ételt ettünk, például nagyon fűszeres, hagymás vagy fokhagymás élelmiszereket. De vajon mit árul el az egészségünkről a böfögés? Mutatjuk!

A böfögés leggyakrabban olyankor jelentkezik, mikor levegőt nyelünk, ami többféle módon is megtörténhet, például ha szénsavas italt iszunk, túl gyorsan eszünk, vagy rágógumit rágunk. Minden alkalommal, amikor oxigén, szén-dioxid vagy nitrogén kerül a gyomrunkba, a szervezetünk böfögéssel próbálja eltávolítani a felesleget. A levegő felfelé törekszik, a nyelőcsövön keresztül a szájüregbe, majd onnan kifelé - ez a böfögés.

Mi történik, ha visszatartjuk?

A legjobb, ha mindig böfögünk, amikor kell. Ha visszanyeljük, akkor valószínűleg hamarosan úgyis újra böfögnünk kell. Ha visszatartjuk, akkor egy idő után emésztési problémák jelentkezhetnek, mivel a gázok eljutnak a vékonybélbe. Ha a gáz sikeresen keresztülhalad az emésztőrendszeren, akkor szellentésként távozik. Ha mégsem, és az emésztőrendszerben marad, akkor felfúvódást, puffadást okozhat, ami kellemetlen lehet.

böfögés, gázképződés, belgyógyászat, emésztési problémák
A böfögés visszatartása emésztési problémákat is okozhat. Fotó: 123rf

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A felesleges gáznak így vagy úgy, de távoznia kell. Ha ugyanis a gáz felgyűlik a beleinkben, annak a puffadás mellett komolyabb hasfájás is lehet a következménye, ami miatt az érzékenyebbek akár ágynak is eshetnek.

Mit tegyünk, ha böfögnünk kell?

A gázképződés teljesen normális testi funkció, ami miatt nem kell szégyenkeznünk. Ha társaságban szeretnénk elkerülni a kellemetlen helyzeteket, akkor kérjünk elnézést, menjünk kicsit távolabb, és amikor csak tehetjük, böfögjünk , mert visszanyelni, és bent tartani nem egészséges. Ezt fontos, hogy a gyerekeknek is megtanítsuk - természetesen azzal együtt, hogy társaságban, legfőképpen étkezés közben, az asztalnál böffenteni illetlenségnek számít.

Forrás: care2.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra