A gluténérzékenység meglehetősen összetett betegség, számos tünete lehet , azonban ezek a tünetek más problémákkal is összefügghetnek, és nem jelentkezik mindenkinél minden tünet. Azonban ha a felsorolt jelek közül többet is megtapasztalunk magunkon, és semmilyen más betegséget nem ad magyarázatot ezekre, érdemes elgondolkoznunk azon, hogy szakorvosi vizsgálat segítségével kiderítsük, valóban a gluténérzékenység áll a háttérben.
Emésztési problémák
A leggyakoribb, gluténérzékenységre utaló tünet az emésztőrendszerünket érinti. A tünetek között találhatjuk a hasmenést, a székrekedést, a refluxbetegséget , illetve a gyakori hasfájást.Ezek egy másik rejtélyes betegséggel, az irritábilis bél szindrómával is összefügghetnek, azonban az IBS-es betegek gyakran gluténérzékenységgel is küzdenek, és ha lemondanak a gluténtartalmú ételekről, akkor a tüneteik is megszűnhetnek.
Korpás haj és viszkető bőr
A korpás haj , a hámló, viszkető és húzódó bőr egyaránt az ekcéma tünete lehet , ez pedig összefüggésben állhat a gluténérzékenységgel. A pikkelyes bőr, a hámlás, viszketés pszoriázisra is utalhat. Ennek az autoimmun betegségnek a fellángolásánál is nagy jelentősége van a táplálkozásnak, és a gluténtartalmú ételek mellőzése jelentősen csökkentheti a tüneteket. A gluténérzékenység emellett egyéb bőrtüneteket is okozhat, például csalánkiütéseket vagy apró kiütéseket a felkaron (csirkebőr), illetve gyakoribbá teheti ezek megjelenését.
Lassú gondolkodás
A gluténérzékenység egyik lehetséges tünete a nehézkes, lelassult gondolkodás, a koncentrációs nehézségek, a memóriazavarok, a zavarodottság.
Fejfájás és migrén
Egy 2012-es amerikai kutatásból kiderült , hogy a gluténérzékenyek 56, a cöliákiásoknak pedig 30 százaléka rendszeresen megtapasztalt fejfájást, illetve migrént (az egészséges kontrollcsoportban ez az arány mindössze 14 százalék volt). Azt régóta tudjuk, hogy bizonyos ételek kiválthatnak migrént vagy ronthatják a fejfájós betegek állapotát - ezek között a kiváltó ételek között a gluténtartalmú élelmiszereket is megtalálhatjuk.
Hangulatzavarok
Több kutatás is talált összefüggéseket a szorongás, a depresszió és a hangulatzavarok, valamint a gluténérzékenység között , de ennek pontos háttere még nem tisztázott. A hangulatzavarok, az állandó nyűgösség különösen a kisgyermekeknél lehetnek figyelmeztető jelek, de az idősebb gyerekeknél és a felnőtteknél is nagyon jól észrevehető, hogy a glutén hatására megváltozik a hangulatuk.
Teherbeesési nehézségek
Azon férfiak és nők körében, akiknél gluténérzékenységet, illetve cökiáliát diagnosztizáltak, sokkal gyakoribb a terméketlenség, mint az egészséges népesség körében. Ennek egyrészt oka lehet a gluténérzékenységgel összefüggő alultápláltság, de a szakemberek még nem derítették fel ennek az összefüggésnek a pontos okait. A gluténmentes étrend azonban javíthat a fogantatási esélyeken.