Megváltozott széklet
Ha a székletünk a szokottnál világosabb színű és lebeg, az annak a jele lehet, hogy a szervezetünkben nem szívódnak fel megfelelő módon a tápanyagok. A hasnyálmirigyben termelődő enzimek segítenek megemészteni a táplálékkal bevitt zsírokat, illetve a zsírban oldódó vitaminok (A, E és K) felszívódását. Ha a szerv nem működik úgy, ahogyan kellene, azt az is jelezheti, hogy a székletünk olajos vagy zsíros - ez amiatt lehet, ha a szervezetünk nem tudta megemészteni a zsírokat. Ha alkalmanként tapasztalunk ilyesmit, attól nem kell megijednünk, de ha tartósan fennál ez az állapot, forduljunk orvoshoz.
Hasi fájdalom
Ha a fájdalom a has középső részén kezdődik, majd egyre inkább kisugárzik a hát alsó vagy középső részére, az is jelezhet hasnyálmirigy-problémákat, akárcsak a hirtelen, a hasunk közepén jelentkező erős fájdalom. Erről is mindenképp beszéljünk az orvosunkkal, főleg, ha rendszeresen szedünk valamilyen gyógyszert, ugyanis ez akár a mellékhatása is lehet.
Kezdődő cukorbetegség
A hasnyálmirigy termeli azokat a hormonokat, amelyek az inzulinért, illetve a vércukorszint szabályozásáért felelősek. Ha egészséges táplálkozás és rendszeres sport mellett is vércukorgondjaink vannak, mindenképpen érdemes lehet a hasnyálmirigyet is kivizsgáltatni.
Zsíros ételek fogyasztása utáni hányinger
Hamburger, olajos magvak, avokádó, pizza - csak néhány, zsírban gazdag étel, aminek ha rosszul leszünk a fogyasztása után, az hasnyálmirigygondokat jelezhet. A hányinger , hányás azt jelzi, hogy a testünk nem tudja lebontani illetve megemészteni a zsírokat.
Súlyvesztés
Ha az életmódunkban nem következett be lényeges változás, de mégis fogyunk, az is utalhat hasnyálmirigy betegségére, különösen, ha gyakran érzünk fájdalmat a has középső részén.
Forrás: Prevention.com