A vakbélgyulladás okozói között az egyik leggyakoribb az úgynevezett fekalóma, vagyis megkeményedett, "megkövesedett" salakanyag, illetve székletmaradvány, mely könnyen bekerülhet a vakbélbe, és ott fájdalmas gyulladást okozhat. Az apróbb fekalómák gyakori következményei lehetnek a székrekedésnek, rossz, renyhe emésztésnek. Így, bár a vakbélgyulladás megelőzésével kapcsolatban nem értenek egyet a szakemberek (vannak, akik szerint nem elkerülhető a gyulladás), Egyes ételek gyakoribb fogyasztásával csökkenthetjük a fekalómák kialakulásának, így a vakbélgyulladás kialakulásának az esélyét.
A gyümölcsök és zöldségek rostokban igen gazdagok, ezek elengedhetetlenek a megfelelő emésztéshez. Mivel a széklet legnagyobb részben rostokból áll, ha ebből elegendő mennyiség jut a szervezetünkbe, a széklet megfelelő állagú marad, nem sűrűsödik be, így megszabadulni is könnyebb lesz tőle. Így annak az esélye is csökken, hogy a székletmaradványok a vakbélbe jussanak, és ott gyulladásokat okozzanak.
Szintén hasonló okok, vagyis a magas rosttartalom miatt érdemes teljes kiőrlésű gabonaféléket, illetve az ezekből készült termékeket, péksüteményeket beilleszteni az étrendünkbe. Kipróbálhatunk a "hagyományos" gabonafélék mellett olyan különlegességeket is, mint a quinoa, az amaránt , a bulgur vagy a vadrizs.
Bizonyos ételeknek gyulladáscsökkentő hatásokat is tulajdonítanak, ezeket azért érdemes beiktatni az étrendünkbe, mert ezek segítenek megakadályozni, hogy a szervezetünkben lévő mikrogyulladások komolyabbra forduljanak. A legjobb ilyen ételek között találhatjuk az olajos halakat , az olívaolajat, a gyömbért, a fokhagymát, a kurkumát és a zöld teát.