Az idegentestek lenyelése viszonylag gyakori jelenség, főleg gyerekeknél, az ennek következtében kialakuló májtályog azonban ritka, az első ismert esetet 1898-ban rögzítették. Májtályogot általában véletlenül lenyelt tűk, körömdarabok, halszálkák és csirkecsontok okoznak, fogvájók viszonylag ritkán.
A legtöbb idegentest nem okoz károsodást, csak abban az esetben, ha elzáródást vagy valamilyen kémiai anomáliát okoz. A diagnózis felállítása legtöbbször nehézkes, a tárgyak ugyanis nem látszanak a hagyományos röntgenfelvételeken, a tünetek pedig sokszínűek és nem specifikusak.
A mostani esetben a páciens általános hasi fájdalomra és lázra panaszkodott, amit állandó émelygés, hányás és alacsony vérnyomás kísért. A hasi ultrahang fényt derített a májtályogra és a betokosodott fogvájó jelenlétére. A nőnél hamarosan légzési nehézség és vérmérgezés lépett fel, ami miatt az intenzívre kellett szállítani. Hosszú antibiotikumos kezelés után a páciens felépült, a fogpiszkálót pedig laparoszkópiás műtéttel távolították el.
Egy másik hasonló esetben egy műtéti kendőt felejtettek véletlenül egy méhsüllyedés operáció után véletlenül a betegben, amire csak akkor derült fény, amikor a páciens megváltozott bélműködésről kezdett panaszkodni. A kendő tisztán látszott végbél felé haladó útján a CT képeken. A kendő eltávolítása után a beteg tünetei megszűntek.
Az ilyen esetek meglehetősen gyakoriak, minden 1500. hasi műtétre jut egy. Még külön orvosi neve is van, gossypiboma , ami a pamut latin nevéből származik. A jéghegy csúcsa azonban az a nő volt, aki egy olyan golyóstollat nyelt le, ami még a 25 évvel későbbi műtéti eltávolítás után is működött.