Mutatjuk, a Health.com gyűjtése szerint mi minden állhat a háttérben, ha a szokásosnál is büdösebb a szellentés.
A belekben élő baktériumok
Az emésztés során a belekben élő baktériumok olyan anyagokat, például hidrogén-szulfidot termelnek, amelyek a szellentést erős szagúvá tehetik. Az elfogyasztott ételek befolyásolhatják ezeknek a baktériumoknak a szaporodását.
Kénben gazdag ételek
A kénben gazdag élelmiszerek hatására szellentésünk záptojásra hasonlító szagúvá válhat. Az olyan keresztes virágú zöldségek, mint a brokkoli, a kelbimbó, a karfiol és a káposzta például ilyenek. Szintén kénben gazdag még a fokhagyma, a hagyma, a hüvelyesek, a cheddar sajt, a sör, a bor és az aszalt gyümölcsök is.
Laktózérzékenység
Bizonyos embereknél az erőteljes szagokért a tej, a jégkrém, a sajt és az egyéb tejtermékek lehetnek a felelősek – ők általában laktózérzékenyek. Akinek ilyen betegsége van, annak vékonybeleiben nem szívódik fel a laktóz, hanem a végbélbe jutva erjedni kezd, és igencsak büdös lesz.
Raffinóz
Elsősorban borsófélékben, káposztában, karfiolban, brokkoliban, aszparáguszban, más zöldségekben és teljes kiőrlésű gabonafélékben lehet vele találkozni - többek között a raffinóz az oka a babfogyasztás utáni puffadásnak és gyakori szellentésnek.
Cukoralkoholok
A szorbitol és a xylitol cukormentes üdítőkben, rágókban és édességekben is megtalálható. Nem szívódnak fel teljesen a szervezetben, és a vastagbélbe kerülve rendkívül kellemetlen szagú gázok képződéséhez járulnak hozzá.