Fáj a gyomra? Itt van 9 megoldás

Ha legközelebb gyomorégést, puffadást, hasmenést, székrekedést tapasztal, vagy akár a krónikus irritábilis bélszindróma (IBS) tüneteitől szenved, vegye elő ezt a listát, és fusson át rajta.

Csökkentse a refluxért és a gázokért felelős élelmiszereket

Ahhoz, hogy csökkentse a gyomorégést okozó savtúltengést, hanyagolja a fűszeres, zsíros ételeket, a csokoládét, a paradicsomos szószokat, a ketchupöt, kávét. Így étkezés után sem lesznek panaszai. Puffad? Kerülje a kemény cukorkákat, szénsavas italokat, és a brokkolit, karfiolt, babot, korpát, mert ezek az ételek megerjednek a belekben, amitől felpuffad.

Bélmozgás: ha fel kell kötni, ami letapadt

A rostos zabpehely, a teljes kiőrlésű gabonák, a friss gyümölcsök és zöldségek fellazítják a székletet, emiatt könnyebben tud távozni. A víz is segíthet.

Savlekötők: ha már a diéta sem segít a gyomorégésen

Figyelmeztető jelek A gyomorbajok általában nem utalnak komoly problémára. De mindenképpen érdemes felkeresni a háziorvosát, ha drasztikusan lefogyott, ha vért talál a székletében, ha nyelési vagy evési nehézségei vannak, vagy, ha a családban előfordult már rákos megbetegedés. A kalcium, magnézium és alumínium tartalmú vény nélkül kapható gyógyszerek nyugtatják a gyomrot, a savtúltengés visszaszorítása által csökkentik a gyomorégést. A hatásuk már 10 perc után érzékelhető, a következő 30-60 percben pedig teljes hatásukat kifejtik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hasmenés ellen: hagyja abba a rohangálást

A loperamid-hidroklorid (lopedium, imodium) hatóanyagot tartalmazó készítmények lassítják a bélműködést, emiatt hatásosak a hasmenés kezelésében, de például az IBS okozta egyéb tüneteken nem segítenek. Hasmenés esetén hidratálja szervezetét, és keresse fel háziorvosát, ha tíz nap után sem múlnak el a tünetek.

Probiotikumok: megnyugtatják a beleket

Vizsgálatok is kimutatták, hogy a probiotikumok enyhítik az IBS okozta puffadásos tüneteket. Az még nem tisztázott, hogy pontosan melyik baktériumtörzsek a leghatásosabbak, ezért ajánlott a lactobacullus és a bifidobacterium bevitele.

Gyógyszerek: ha már semmi nem segít

Az aloszetron hatóanyag csökkenti a hasmenést, a linaclotide és lubiprostone a székrekedés tüneteit enyhíti, a dicyclomine pedig görcsoldó hatású.

Vannak hatékony gyógyszerek a gyomorbaj ellen!

Vannak hatékony gyógyszerek a gyomorbaj ellen!

Hashajtók

Az ozmotikus hashajtók elősegítik a víz visszaszívását a vastagbélbe, hogy az fellazítsa a székletet. A biszakodil hatóanyagú hashajtók fokozzák a bélmozgást, így a széklet gyorsabban távozik. Ha több, mint 2 hete székrekedése van keresse fel háziorvosát.

Reflux ellen: hosszútávú savlekötés

A h2 blokkoló tartalmú vény nélkül kapható készítmények, 6-8 órára lekötök a gyomorsavat. A protonpumpa gátlók is hatásosak, mert segítenek a nyelőcső nyálkahártyájának gyógyulásában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.