Feltárták a súlyos tüdőbetegség titkát

Southamptoni tudósok fejlett háromdimenziós röntgen képalkotás segítségével új ismereteket szereztek arról, hogy az igen intenzív tüdőbetegség, az idiopátiás tüdőfibrózis miképpen alakul ki a testben.

A Southampton Egyetem számítógépes tomográfiai központjában, a µ-VIS Centre-ben található – eredetileg kényes alkatrészek, például sugárhajtóművek légcsavarjainak vizsgálatára kifejlesztett – modern letapogató rendszert arra használták fel, hogy az idiopátiás tüdőfibrózis (IPF) tüdőszöveteit vizsgálják.

Az IPF-et többnyire kórházi CT vizsgálattal vagy mikroszkóppal diagnosztizálják egy tüdőbiopszia után, de most a Microfocus CT segítségével ugyanolyan felbontásban vizsgálhatták meg a szöveteket, mint azt egyébként mikroszkóppal szokták, csak 3 dimenzióban.

Háromdimenziós röntgen képalkotás segítségével új ismereteket szereztek a tüdőfibrózisról

Eddig az orvosok úgy vélték, hogy az IPF „hullámosan” okoz hegesedést a tüdőn, de a mostani vizsgálatból kiderült, hogy nem kívülről befelé zajlik a folyamat, hanem több helyen egyszerre jelenik meg a hegesedés. A kutatók szerint felfedezésüknek köszönhetően az orvosok célzott terápiás megoldásokat dolgozhatnak ki az érintett területekre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Napjainkban a legtöbb ember számára már nem ismeretlenek az olyan tüdőbetegségek, mint az asztma, a COPD vagy a tüdőrák. Azonban ezen betegségek mellett léteznek olyan egyéb tüdőt érintő kóros elváltozások, amelyek legalább ilyen figyelmet igényelnek, ilyen például az idiopátiás tüdőfibrózis. Részletek! Az IPF az egyik leggyorsabban terjeszkedő kór, minden évben 5 százalékkal több megbetegedést diagnosztizálnak. A betegség a tüdőszöveten okoz hegesedést és gyulladást , ami nehézlégzést okoz és a várható élettartamot 3-5 évre csökkenti.

A kutatócsoport vezetője, Dr. Mark Jones szerint óriási előrelépés, hogy ezt a modernt technológiát használni tudták a szövetek feltérképezésére, és reméli, a betegség kialakulásáról is több információt nyernek majd általa, arról nem is beszélve, hogy idővel a jelenlegieknél sokkal hatékonyabb gyógymódot nyújthat a betegek számára.

Forrás: eurekalert.org

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra