A vérszegénység egy megbúvó, súlyosabb ok jele is lehet, de a férfiak nem igazán keresnek megoldást minderre. "A férfiak egyébként is sokkal kevésbé hajlamosak orvoshoz menni problémáikkal" - állítja Dr. John Mason, a Central Manchester University Hospitals belgyógyásza.
Az biztos, hogy a testnek vasra van szüksége, hogy vörös vérsejteket tudjon termelni, enélkül kevesebb hemoglobin termelődik a szervezetben, amely az oxigént szállítja a testben.
A hemoglobin-, és ennek következtében az oxigénhiány miatt a test minden funkciója sérül, az immunrendszer is. Így ha gyakran jelentkezik náluk valamilyen fertőzés, az már erős jelzés lehet arra, hogy valami nincs rendben velük.
De mindemellett a vas a haj, a bőr és a körmök jó állapotában is nagy szerepet játszik. A vashiány sokszor előfordulhat attól is, hogy étrendünkben nincsen elég vas: nem eszünk például elég vörös húst, halat vagy leveles zöldségeket. Nők esetében például a vashiány az erősebb menzesz következménye is lehet.
Férfiaknál viszont a vérszegénység sokszor a gyomor- és béltraktus vérzése miatt történhet, ez pedig akkorra következhet be, amikor aszpirint és más nem-szteroidtartalmú gyulladáscsökkentőket szednek. Ez mindkét nem esetében a leggyakoribb fajtája a vérveszteségnek, a vérszegénység eseteinek 10-15 százalékáért ez felelős, olvasható a British Society of Gastroenterology vizsgálataiban.
Az aszpirin és más nem-szteroidtartalmú gyulladáscsökkentőknek pont ez a fő problémája: alvadásgátló képességük miatt sokkal nagyobb esélye van a gyomor- és bélvérzésnek. Más jellegű hasonló gyógyszerek a fájdalomérzettel és gyulladással kapcsolatos enzimeket blokkolják, ezen mechanizmus hatására viszont azon anyag nem termelődik a gyomrukban, amely annak belsejét védené a gyomorsavtól. Ez pedig sajnos oda vezet, hogy az ilyen gyógyszerek hatására nagyobb a fekély, és így a vérszegénység kialakulásának az esélye.
A vérszegénység kezelése fontos, még akkor is, ha első körben semmilyen kiváltó okot nem látni: a kezeletlen vérszegénység ugyanis megterhelheti a szívet. Ilyen esetben ugyanis a szívnek erősebben kell pumpálnia, hogy több vér menjen körbe, mert csak így lehet a vörösvérsejtekből hiányzó oxigénhiányt ellensúlyozni.
A vashiány és a vérszegénység kezdeti jeleire tehát nagyon oda kell figyelnünk: ilyen lehet az említett kimerültség vagy a vérképben található vashiány mellett akár az ürülék sötét, feketéhez közeli árnyalata is.