Forradalmi felfedezés a cukorbetegség kezelésére

Egy új gyógyszer képes lehet helyreállítani a 2-es típusú cukorbetegséggel küzdők szervezetében a zsírsejtek működését, amellyel a glükózt dolgozzák fel.

Az adipociták vagy zsírsejtek felszínén lévő fehérje segítségével egy új hatóanyag képes lehet helyreállítani a tipikus inzulinérzékenységet, ami a 2-es típusú cukorbetegség kezelésének egyik kulcsfontosságú mozzanata. A Diabetes című folyóiratban közzétett kutatás egyelőre egereknél mutatta ki a kedvező hatást.

Megtalálták az okát, hogy a zsírsejtek miért nem engedik be az inzulint. És meg is oldották – Fotó: Getty Images
Megtalálták az okát, hogy a zsírsejtek miért nem engedik be az inzulint. És meg is oldották – Fotó: Getty Images

Ezek a zsírsejtek jellemzően úgy szabályozzák a vércukorszintet, hogy felszívják és tárolják a cukrot. Az inzulinrezisztencia azonban megakadályozza, hogy a zsírsejtek képesek legyenek a glükózt beengedni, ehelyett túltelítődnek a toxikus zsírral, ami magasabb vércukorszinthez és a zsír rossz helyen történő tárolásához vezet, ami egy sor más problémát okoz.

Az Alström-szindróma adta a kulcsot

A nemzetközi kutatócsoport Vincent Marion, az Inserm (Francia Országos Egészségügyi és Orvosi Kutatóintézet) orvosi genetikai laboratóriumának igazgatójának vezetésével kifejlesztett egy potenciális új gyógyszert, a PATAS-t. A munkában részt vettek a Strasbourgi Egyetem, a Birminghami Egyetem és a Monash Egyetemmel szakemberei is. Az általuk kidolgozott, peptideket használó kezelés az Alström-szindrómát veszi alapul.

Az Alström-szindróma egy ritka genetikai betegség, amely a test számos részét érinti. A betegséget egy svéd orvosról, Carl-Henry Alströmről nevezték el, aki először 1959-ben írta le. A betegséget az ALMS1 nevű gén változása okozza. Az első tünet, a szemek rendkívüli fényérzékenysége már csecsemőkorban megfigyelhető. Később látásromlás, halláskárosodás, kardiomiopátia, elhízás, veseelégtelenség, ortopédiai és reumatológiai problémák is megjelenhetnek. És persze kifejlődik a 2-es típusú cukorbetegség is.

Az inzulinrezisztencia rendkívül gyakori jelenség, de a rendellenesség sokszor nem derül ki időben. Ennek oka, hogy vércukorszint-vizsgálatkor az orvosok sokszor nem kérik az inzulinszint vizsgálatát, és nem figyelik annak cukorterhelésre történő mozgását. Emiatt a probléma gyakran hosszabb ideig is rejtve marad. Előfordulása egyébként nagyjából megegyezik a cukorbetegségével, illetve meg is haladja azt. Pontos felmérési eredmények azonban – éppen a szűrés hiánya miatt – nem állnak rendelkezésre.

A PATAS a zsírsejtekben zajló, a vércukorszintet szabályozó folyamatot veszi célba. Két fehérje, amely e zsírsejtek külsején lebeg, összekapcsolódik, és inzulin jelenlétében szétválik. Amikor a zsírsejtek inzulinrezisztensek lesznek, a fehérjekapcsolat inzulin jelenlétében sem szakad szét, és a glükóz bejutása lehetetlenné válik. A PATAS hatására helyreáll a kapcsolat megszakadásának természetes folyamata, lehetővé téve a zsírsejtek számára, hogy visszanyerjék a vércukorszint szabályozásában betöltött védő szerepüket.

A felvonóhíd leengedése

„A sejteken és egereken végzett vizsgálataink során azt láttuk, hogy a PATAS jelszóként működik, lehetővé téve a zsírsejtek számára, hogy hatékonyan leeresszék a ’felvonóhidat’ az inzulin jelenlétében, és a glükóz beáramolhasson a sejtekbe” – idézte a Birminghami Egyetem híroldala Tarekegn Hiwot, a kutatás társszerzőjét, a birminghami egyetemi kórház endokrinológus szakorvosát.  

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vincent Marion elmondta: a PATAS-nak köszönhetően a zsírsejtek, amelyek már nem tudtak hozzáférni a glükózhoz, ismét képesek felszívni azt, majd metabolizálni, hogy az egész szervezet számára hasznos lipideket állítsanak elő. Ezek a pozitív hatások az inzulinrezisztencia jelentős javulását eredményezték az állatkísérletek során. Más paraméterek és társbetegségek is javultak, beleértve a jobb vércukorszint-szabályozást és a csökkent májfibrózist és a zsírmájat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.