"A klinikai gyakorlat azt mutatja, hogy többnyire pszichiátriai zavarokból, részegségből vagy szexuális kíváncsiságból fakadóan kerülnek idegen testek a húgycsőbe és a húgyhólyagba" - olvasható az Urology Case Reports című folyóiratban megjelent beszámolóban. Korábbi feljegyzések születtek egyebek mellett horgászáshoz használt horogról, hajtűről, fapálcikáról, csavarról és telefonkábelről is e téren. A mostani esetriport szerzői megemlítik, hogy az ilyen jellegű esetek többségében ma már endoszkópos technikával is el lehet távolítani a nemkívánatos tárgyakat a páciensek szervezetéből, köszönhetően a műtéti beavatkozásokat optikai eszközökkel végző endourológia fejlődésének.
Bár a tanulmány a konkrét motivációt nem tisztázza, mindenesetre ismert, hogy a 22 éves páciens évekkel korábban, 18 évesen helyezte fel a szemöldökcsipeszt a húgycsövébe. Saját bevallása szerint ez idő alatt nem tapasztalt semmilyen urológiai tünetet, lázat vagy hidegrázást, továbbá a vizeletürítéssel sem akadtak gondjai. A fizikai és képalkotó vizsgálatok sem mutattak ki érdemi elváltozást a húgyutakban, leszámítva persze egy 8 centiméter hosszú, fémből készült szemöldökcsipeszt a húgycsőben. A pácienst végül a műtőbe szállították, ahol altatás mellett endoszkópos módszerrel húzták ki a péniszéből a problémás objektumot.
A beavatkozás után a páciensnél nem jelentkeztek vizeletürítési problémák, így katéter felhelyezésére sem volt szükség. Hazaengedték, és bár javasolták számára, hogy keressen fel pszichiátert , ő ezt elutasította. A férfi állapotának további alakulásáról már nincsenek feljegyzések, mert többé nem jelentkezett az egészségügyi intézményben.
Az esettanulmányt jegyző urológusok szerint a történtek érdekessége abban rejlik, hogy a szakirodalom mind ez idáig csupán egyetlen másik esetet említ, amikor egyszerű kétszáras, fémből készült szemöldökcsipeszt kellett eltávolítani valakinek a húgycsövéből. Orvosi szempontból ez azért jelent nagy kihívást, mert a csipesz éles, szétnyíló végei könnyen felsérthetik a környező szöveteket, miközben kihúzzák. E komplikáció elkerülése érdekében külső nyomás alá kell helyezni az eszköz szárait, egyszersmind az endoszkópos szakembertől is gyakorlott mozdulatokra van szükség, hogy a csipesz két vége mindvégig zárva maradjon.
Forrás: sciencedirect.com