Genetikai eredetű a szabálytalan szívműködés

A kardiológiai kivizsgálások szerint egészségesnek nevezhetőszemély életminőségét ronthatja olyan típusú pitvar fibrilláció, amelynek a hátterében kizárólag valamilyen genetikai eltérés húzódhat meg - erre a felismerésre jutottak nemrégiben a Mayo Klinika kutatói egy középkorú betegük nyomon követése kapcsán.

Az 53 éves nő már csaknem egy évtizede él együtt azzal a kellemetlenséggel, hogy minden nap egy rövid ideig, nagyon gyors és szabálytalan szívműködést tapasztal. Orvostól orvosig ment a panaszával, de eddig nem jutottak eredményre. Sem neki magának, sem egyetlen felmenő családtagjának nem volt magas vérnyomása, illetve fokozott pajzsmirigy működése. Az alapos diagnosztikus vizsgálatok nem találtak kimutatható szívkoszorúér, vagy szívizomzat problémát. A gyógyszeres kezeléssel való próbálkozás sem hozott eredményt,

reggelente továbbra is erős szívdobogásérzése volt, ráadásul olykor szinte az ájulásig tartó szédülés fogta el.

A további kivizsgálások során végül a Mayo Klinika kutatói egy olyan genetikai eltérést állapítottak meg, amely egyértelműen jelezte, hogy öröklött hajlama van a szív egyik üregének kórosan gyors összehúzódására, a pitvar fibrillációra. A kutatócsoport vezetője, dr. Timothy Olson azt a következtetést vonta le, hogy ezek szerint általában is kimondható, hogy genetikailag meghatározott, mely betegnél jön létre pitvar fibrilláció.

A kutatók elsőként igazolták az úgynevezett ATP-szenzitív kálium csatornát kódoló gén mutációját követő pitvar fibrillációt. Az említett csatorna normális esetben a stressz okozta ritmuszavar ellen véd. Ez a mindennapi élet során szükséges védelmi vonal egyes betegeknél nem működik megfelelően, ilyenkor alakulnak ki az életminőséget rontó, sokak számára nagyon is ijesztő panaszok. Korábban is feltételezték már az orvosok, hogy a fiatalkorban megjelenő pitvar fibrilláció hátterében egy ioncsatorna öröklött működési zavara állhat, ezúttal sikerült a bizonyítékot is megtalálniuk rá - derült ki a Mayo klinika kutatóinak tanulmányából.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra