Gyomor- és nyombélfekély: ez a különbség

A gyomor és a nyombél fekélyes megbetegedése is hasonló panaszokkal jár, és kezelésük is nagyjából ugyanolyan módon történik. Néhány tünet segíthet megkülönböztetni a két betegséget.

A gyomor, illetve a nyombélfekély is az ulcusbetegség egy típusa, vagyis a nyálkahártya folytonossága egy legalább 5 mm-es kiterjedésű szakaszon megszakad. Akár mindkét eset előfordulhat egyszerre is: ez esetben gasztroduodenális fekélyről beszélünk. A két betegség kialakulásának okai, tünetei és kezelése szerint is hasonló - néhány különbséget azonban megfigyelhetünk.

A gyomor- és nyombélfekély tünetei és kezelése A nyombélfekély az iparosodott társadalmakban a felnőtt lakosság 10 százalékában fordul elő. A betegség gyakorisága az utóbbi 25 évben nem változott, viszont súlyossága és a komplikációk száma csökkent. A betegség tüneteiről, kezeléséről és megelőzéséről mindent megtudhat az alábbi cikkünkben !

A gyomorfal bizonyos sejtjei az emésztéshez savat termelnek, a gyomor és a nyombél egészséges esetben azonban kellő védelemmel rendelkezik ez ellen. Egyes baktériumok vagy anyagok viszont megtámadhatják a nyálkahártyát, amely így nem tud kellően védekezni a külső és belső károsító tényezőkkel szemben, és fekély alakul ki. Az esetek kétharmadában a Helicobacter pylori nevű baktérium okozza, de bizonyos gyógyszerek (például egyes fájdalomcsillapítók, mellékvesekéreg-szteroidok) szedése is csökkentheti a nyálkahártyát védő fehérjék termelődését. Az állandó stressz, illetve a dohányzás és az alkoholfogyasztás is növeli a gyomor- és nyombélfekély kockázatát. A két betegség igen hasonló, bizonyos tünetei alapján azonban megkülönböztethető.

A gyomorfekély és a nyombélfekély tünetei

A fekély helyéről a tünetek is árulkodhatnak, fájdalom ugyanis akkor jelentkezhet, ha az emésztőrendszeren végighaladó étel a sérült részig jut. Sok esetben azonban a fájdalom nem lokális, hanem kisugárzik, így ez alapján nem lehet pontosan meghatározni a fekély helyét. A Mayo Clinic szerint a gyomor, illetve nyombélfekélyes emberek közel háromnegyedénél semmilyen specifikus tünet nem árulkodik a betegségről - ha mégis, legtöbbször az alábbiak jelentkeznek.

Mindkét betegség visszatérő, égő gyomortáji fájdalommal jár
Mindkét betegség visszatérő, égő gyomortáji fájdalommal jár

Általában mindkét betegségre jellemző az égő gyomortáji fájdalom , amely főként éhgyomorra erősödik fel, az étkezést követően azonban enyhül (főként a nyombélfekély esetén). A betegek leggyakrabban rendszeres, savas böfögésről és refluxhoz hasonló panaszokról számolnak be. Sokaknál alvásproblémák is jelentkezhetnek, mert a gyomorégés a hajnali órákban felébresztheti a beteget. Súlyosabb esetben az érintett rész perforálódhat, ami állandó fájdalommal, hányingerrel és hányással jár, illetve a székletbe is vér keveredhet.

Akadnak azonban különbségek is a tünetek között. A két betegség közül a nyombélfekély jóval gyakoribb, körülbelül 5-6-szor annyi ember szenved tőle, mint gyomorfekélytől. Ennek egyik oka, hogy rendszerint már fiatalabb korban kialakul: jellemzően 35-45 év közöttiek szenvednek tőle, míg a gyomorfekély inkább az 50-60-as korosztályt érinti. Gyomorfekély esetén a fájdalom fél-egy órával az étkezést követően jelentkezik, míg nyombélfekély esetén 2-3 óra is eltelhet az étkezést követően a panaszokig. A fájdalom mindkét esetben a gyomorszáj környékén jelentkezik, nyombélfekély esetében viszont a jobb bordaív alsó felére is kisugározhat. Furcsamód a testsúlyra is ellentétes hatással van a két betegség: a nyombélfekélyes betegeknél gyakoribb a hízás, míg a gyomorfekéllyel küzdőknél inkább a fogyás jellemző.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.