Üresen maradtak a székek az ülő életmód veszélyeiről tartott amerikai konferencián, a tanácskozáson részt vevő kutatókat állásra vagy járkálásra buzdították az előadások alatt.
A Stanford Egyetemen csütörtökön kezdődött az inaktivitás kockázatairól és a lehetséges megoldásokról tartott kétnapos tudományos "ülés".
Anne Friedlander stanfordi biológus, a szervezők egyike azzal nyitotta meg az eszmecserét, hogy tudatta a jelenlévőkkel: a székükön elhelyezett érzékelő méri, és akár az előadó háta mögötti falra ki is vetítheti ülve töltött idejüket. Alternatív megoldásként ülőlabdákat is felkínáltak a rendezők.
"Szinte lehetetlen hosszú ideig ülve maradni, ha tudjuk, mi játszódik le a testünkben, amíg ülünk" - magyarázta Friedlander az Associated Press tudósítójának.
A kutatások eredményei arra utalnak, hogy a sokat ülőknek nagyobb a kockázata a túlsúlyra, a szívbetegségekre, sőt a korábbi halálra is. Az inaktivitás rontja a keringést, a szervezet pedig erre válaszul csökkenti az anyagcsere szintjét.
A kutatók egyetértenek abban, hogy az ülő életmód ártalmas, abban azonban még nem született konszenzus közöttük, hogy mennyi ideig tanácsos egyfolytában ülni, milyen időközönként és milyen hosszú időre álljanak fel például az ülőmunkát végzők.
Videó: HáziPatika.com