A gázképződésért a bélrendszerben található jótékony hatású baktériumok a felelősek: a táplálék feldolgozásának mellékterméke a jellegzetes szagú gáz - meglepő módon a szagot csak az összetevők nagyjából 1 százaléka tartalmazza, a maradék szagtalan (oxigén, nitrogén, hidrogén stb.). A gázképződésért elsősorban azok az ételek felelősek, melyeket elfogyasztunk, de nem kizárt az sem, hogy a lenyelt levegő is hozzájárul ahhoz, hogy ki mennyit szellent.
Mely ételek okoznak a leggyakrabban fokozott gázképződést?
Elsősorban a hüvelyesek (bab, lencse), a keresztesvirágúak ( brokkoli , káposzta, karfiol, kelbimbó), a fruktóz, mely a gyümölcsök jó részében és néhány zöldségben is megtalálható és a laktóz. A magas rosttartalmú, illetve a magas keményítőtartalmú élelmiszerek, így például a burgonya, a kukorica, a tészta, a zab. A lista közel sem teljes, és természetesen egyáltalán nem biztos, hogy mindegyik fokozott gázképződést vált ki nálunk.
Mindenkire máshogy hatnak az ételek, és az, hogy miként vagyunk képesek megemészteni az ételeket, sok tényezőtől függ (például az életkortól). Egyszerű módon deríthetjük ki, hogy melyik étel hogyan hat ránk: vezessünk étkezési naplót! A gázképződés ellen viszonylag könnyű tenni: iktassuk ki azokat az ételeket étrendünkből, melyektől túl sokat szellentünk. Ha egy egészséges és kedvelt étel okozza a gázképződést, akkor csökkentsük az elfogyasztott mennyiséget, majd óvatosan vezessük be újra, hogy az emésztőrendszerünk hozzászokhasson.
Kipróbálhatunk valamilyen étrend-kiegészítőt is: egyesek speciális enzimeket tartalmaznak, és segítenek megemészteni az elfogyasztott ételeket. Ezek közül az egyik legnépszerűbb a laktáz, mely a tejtermékek emésztését könnyíti meg. Némi levegőt mindenki lenyel evés közben, ez teljesen normális folyamat.
Túl sokat szellent?
Azonban időnként túl sok levegő kerülhet a bélrendszerbe, ami fokozott szellentéssel jár együtt. Kerüljük azokat a helyzeteket, melyek során túl sok levegőt nyelhetünk, ilyen például a rágógumizás, a dohányzás, a túl gyors evés. A rosszul behelyezett műfogsor és a túl sok szénsavas ital is levegőnyeléssel jár együtt . Meglepő módon, a stressz miatt is sok levegőt nyelhetünk, ha ugyanis idegesek vagyunk, hajlamosak vagyunk kapkodni a levegőt.
Ha úgy érezzük, túlságosan sokat szellentünk, mindenképpen beszéljünk erről az orvosunkkal. Az abnormális mennyiségű gázképződés ugyanis komolyabb betegség, például irritábilis bél szindróma , lisztérzékenység vagy hasnyálmirigy problémák tünete is lehet.