Ha túl sokat szellentene

Egy átlagos felnőtt naponta nagyjából húsz alkalommal szellent. Hogy megelőzhessük a kellemetlen helyzeteket, nem árt jobban megismerni a testünket.

A gázképződésért a bélrendszerben található jótékony hatású baktériumok a felelősek: a táplálék feldolgozásának mellékterméke a jellegzetes szagú gáz - meglepő módon a szagot csak az összetevők nagyjából 1 százaléka tartalmazza, a maradék szagtalan (oxigén, nitrogén, hidrogén stb.). A gázképződésért elsősorban azok az ételek felelősek, melyeket elfogyasztunk, de nem kizárt az sem, hogy a lenyelt levegő is hozzájárul ahhoz, hogy ki mennyit szellent.

Mely ételek okoznak a leggyakrabban fokozott gázképződést?

Elsősorban a hüvelyesek (bab, lencse), a keresztesvirágúak ( brokkoli , káposzta, karfiol, kelbimbó), a fruktóz, mely a gyümölcsök jó részében és néhány zöldségben is megtalálható és a laktóz. A magas rosttartalmú, illetve a magas keményítőtartalmú élelmiszerek, így például a burgonya, a kukorica, a tészta, a zab. A lista közel sem teljes, és természetesen egyáltalán nem biztos, hogy mindegyik fokozott gázképződést vált ki nálunk.

Tipp Étrendünk rendszeressé tétele és a problémát okozó ételek mellőzése mellett egyéb lehetőségeink is vannak a panaszok enyhítésére, megszüntetésére, kattintson ide!

Mindenkire máshogy hatnak az ételek, és az, hogy miként vagyunk képesek megemészteni az ételeket, sok tényezőtől függ (például az életkortól). Egyszerű módon deríthetjük ki, hogy melyik étel hogyan hat ránk: vezessünk étkezési naplót! A gázképződés ellen viszonylag könnyű tenni: iktassuk ki azokat az ételeket étrendünkből, melyektől túl sokat szellentünk. Ha egy egészséges és kedvelt étel okozza a gázképződést, akkor csökkentsük az elfogyasztott mennyiséget, majd óvatosan vezessük be újra, hogy az emésztőrendszerünk hozzászokhasson.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

Kipróbálhatunk valamilyen étrend-kiegészítőt is: egyesek speciális enzimeket tartalmaznak, és segítenek megemészteni az elfogyasztott ételeket. Ezek közül az egyik legnépszerűbb a laktáz, mely a tejtermékek emésztését könnyíti meg. Némi levegőt mindenki lenyel evés közben, ez teljesen normális folyamat.

Túl sokat szellent?

Túl sokat szellent?

Azonban időnként túl sok levegő kerülhet a bélrendszerbe, ami fokozott szellentéssel jár együtt. Kerüljük azokat a helyzeteket, melyek során túl sok levegőt nyelhetünk, ilyen például a rágógumizás, a dohányzás, a túl gyors evés. A rosszul behelyezett műfogsor és a túl sok szénsavas ital is levegőnyeléssel jár együtt . Meglepő módon, a stressz miatt is sok levegőt nyelhetünk, ha ugyanis idegesek vagyunk, hajlamosak vagyunk kapkodni a levegőt.

Ha úgy érezzük, túlságosan sokat szellentünk, mindenképpen beszéljünk erről az orvosunkkal. Az abnormális mennyiségű gázképződés ugyanis komolyabb betegség, például irritábilis bél szindróma , lisztérzékenység vagy hasnyálmirigy problémák tünete is lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Ez a tényező az életkornál és a jövedelemnél is jobban befolyásolja az egészséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +7 °C
Minimum: -1 °C

Általában közepesen vagy erősen felhős lesz az ég, főként a Dunántúlon és a középső részeken lesz szakadozott a felhőzet. Ugyanakkor északkeleten néhol estig borult marad az ég. Estétől észak felől nagy területen csökken a felhőzet. Helyenként előfordulhat eső, északkeleten vegyes halmazállapotú csapadék. A Dunántúlon időnként megélénkül, Sopron és a Bakony környékén megerősödik az északnyugati szél, másutt mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 6 fok között várható, de ahol felszakad a felhőzet, ott több fokkal enyhébb lesz az idő, akár 10 fok feletti értékeket is mérhetünk. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra is a beállt hidegpárna egyhangú időjárása határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra