Habos vizelet: ez állhat a háttérben

Egy-két buborék, amely ráadásul gyorsan eltűnik, még nem jelent problémát. A habos vizelettel azonban már foglalkozni kell, főleg akkor, ha rendszeresen tapasztaljuk a jelenséget.

Vizeletünk színe, szaga, vagy éppen a vizeletürítés gyakorisága sok mindent elárulhat az egészségünkkel kapcsolatban. Ugyanúgy, ahogy az is, ha habossá válik. Elképzelhető persze, hogy valamilyen egyszerű ok magyarázza a jelenséget: ha például túl gyors a vizeletürítés, a vizelet habos lesz, de előfordulhat, hogy a vécékagylóban maradt tisztítószerek miatt történik a habzás. Ám az esetek többségében olyan (egészségügyi) probléma áll a háttérben, amivel foglalkozni kell. A The Healthy gyűjtése alapján összeszedtük a lehetséges okokat.

Dehidratáció

Ha dehidratáltak vagyunk, a vizeletünk koncentráltabb lesz, ami habzást eredményezhet. Kiszáradás esetén egyébként a vizelet színe is megváltozik, a normálisnál (áttetsző, halványsárga) sötétebb árnyalatú lesz. Kiszáradás leggyakrabban hasmenés, hányás, lázas állapot, erős izzadás hatására lép fel, de természetesen azon egyszerű oknál fogva is kialakulhat, hogy nem iszunk elég vizet.

A vizeletünk színe erről árulkodik.

Baktériumok a vizeletben

A vizeletben lévő baktériumok szintén habot termelhetnek. Ez nem feltétlenül jelent fertőzést, hiszen a hólyag normális esetben a nap folyamán kiüríti a kórokozókat. A baktériumok túlszaporodása azonban fertőzés következménye lehet, aminek jellemzően egyéb tünetei is vannak, például égő érzés, fájdalom vizeletürítés közben, gyakori vizelési inger. Egy nemi úton terjedő betegség, a trichomoniázis hatására például habos váladék ürül a nőknél a hüvelyből, a férfiaknál pedig a péniszből, ami értelemszerűen a vizelet kinézetét is befolyásolhatja.

A vizeletünk árulkodik egészségünkről.
A vizeletünk árulkodik egészségünkről. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fehérje a vizeletben

A vizeletben lévő fehérje is gyakori mögöttes ok, ilyenkor fehérjevizelésről beszélünk. Az teljesen normális, hogy a vérünkben fehérje van, a vizeletben azonban csak akkor található meg, ha a veséink - valamilyen oknál fogva - nem működnek megfelelően. Az egészséges vesék kiszűrik a salakanyagokat a vérből, miközben a fehérjét "bent" tartják, mert szükség van rá a különböző testi funkciókhoz, például a szövetek gyógyulásához és a fertőzések elleni küzdelemhez.

Diabétesz

A diabétesznek erős vesekárosító hatása van. A vesékben található több millió apró véredény kis lyukakon keresztül szűri ki a vérből a salakanyagokat. Ezek a lyukak nem engedik, hogy a nagyobb fehérjemolekulák távozzanak a szervezetből. Ha a diabétesz következményeként fellépő magas vércukorszint nincs szabályozva, a glükóz tönkreteszi a véredényeket, és a fehérje beszivárog a vizeletbe.

Kezdetben a vesebetegség jellemzően nem okoz tüneteket, ezért fontos, hogy a diabéteszt időben felismerjék és kezeljék. Sőt, az érintettek számára a vércukorszintjük folyamatos monitorozása is elengedhetetlen, csakúgy, mint a rendszeres vizeletvizsgálat.

Magas vérnyomás

A tartósan magas vérnyomás a diabéteszhez hasonló hatással van a vesékre, nem véletlen, hogy a magas vérnyomás nagyon gyakran okoz vesebetegséget. Az összeszűkült vénákon és artériákon "keresztülrohanó" vér olyan terhet ró a vesékre, hogy a szervek szűrőképessége leromlik, és a fehérje bekerül a vizeletbe. Ezért olyan fontos, hogy az érintettek minden eszközzel - diéta, mozgás, gyógyszerek - igyekezzenek normál tartományban tartani a vérnyomásukat.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Bár nem kell rögtön orvoshoz rohanni, ha azt tapasztaljuk, hogy habos a vizeletünk, célszerű figyelni magunkat: amennyiben huzamosabb ideig fennáll a jelenség, fontos, hogy utánajárjunk, mi okozza - mint ahogy a fentebbiekből látszik, akár komoly probléma is állhat a háttérben. Különösen azoknak kell óvatosnak lenniük, akiknél nagyobb a vesebetegség kialakulásának kockázata.

Kiemelendő, hogy ha a habos vizelet mellett fájdalmas vizeletürítés, véres vizelet vagy vizeletinkontinencia jelentkezik, mindenképpen szakemberhez kell fordulni. Abban az esetben is orvosi segítségre van szükségünk, amikor a vizeletünk habos, a lábaink duzzadtak, és a szemeink körül is duzzanat jelentkezik, mert ez vesekárosodásra utalhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.