Halálos betegséget jelezhet az ájulás

A sürgősségi esetek mintegy 1-3 százalékát teszik ki a hirtelen ájulások, melyek a legtöbb esetben nem jelentenek komoly veszélyt, de előfordul, hogy egy potenciálisan halálos betegség előjelei. Ilyen betegség lehet például az szívritmuszavar.

Sajnos a mentő- vagy ügyeletes orvosoknak nem feltétlenül áll rendelkezésükre megfelelő módszer a betegségek rögtönzött felfedezésére. Legalábbis így volt ez mostanáig, de most egy kilenc kérdésből álló kérdőív segíthet a komoly betegségek kiszűrésében.

Az Ottawa Hospital és a University of Ottawa kutatói által készített teszt a napokban jelent meg a Canadian Medical Assoiciation Journalban. A kutatást vezető Venkatesh Thiruganasambandamoorthy szerint az ájulás nagyon nagy problémát okoz, ráadásul a kezelés kórházanként eltérő.

Az eszméletvesztés nem ritka jelenség, az emberek 35-40 százaléka legalább egyszer elájul élete során. De 10 emberből 1 esetében a sürgősségire került betegeknél valamilyen még nem látható, nagyon komoly betegségről van szó. A páciensek 7-23 százaléka egy hónapon belül valamilyen komolyabb tünettel is számolhat és nem ritka, hogy kórházi kezelésre szorulnak.

Az új, kilenc kérdésből álló teszt képes előre jelezni az olyan betegségeket, mint a rendszertelen szívverés, szívroham , sőt akár a halál. Ha a teszt eredménye alapján nagy a valószínűsége, hogy komoly betegség léphet fel, akkor az orvos további vizsgálatokat írhat elő.

Az emberek 35-40 százaléka legalább egyszer elájul élete során

Az emberek 35-40 százaléka legalább egyszer elájul élete során

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A teszt elkészítéséhez a csapat 4030 beteg adatait vizsgálta meg, akik közül 147-nél léptek fel komoly tünetek, miután egy egyszerű ájulás után hazaengedték őket a kórházból. Az orvosok végül 43 előrejelző-lehetőséget különítettek el, amit utóbb 9 különböző faktorra bontottak, ezekkel már hatékonyan tudták kiszűrni azokat, akik veszélyben vannak.

Ilyen faktorok lehetnek többek között:

  • az ájulás okának orvosi diagnózisa
  • olyan általános, és veszélytelen okok az ájulásra, mint a zsúfolt meleg helyiségek, a hosszú ácsorgás, az intenzívfélelemvagy fájdalomérzet
  • korábbi szívpanaszok
  • abnormális EKG
  • a troponin nevű szívizomfehérje túltengése

A kutatók reményei szerint a jövőben sokkal kevesebb ember kerül majd hosszú időre kórházba ájulás után, mert az orvosok képesek lesznek hatékonyan kiszűrni a mélyen lappangó betegségeket.

Forrás: www.medicalnewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra