Hasmenés attól, amitől nem kellene?

Amerikai kutatók tanulmányai szerint az őstermelőtől vásárolt nyerstej csak azoknál okoz hasmenést, akik nincsenek hozzászokva.

A tejallergiának biológiai oka van. 1965-ben a John Hopkins Medical School kutatócsoportja kiderítette, hogy a gondot a tejben lévő cukor (laktóz) – poliszacharid – okozza, ami lebontatlanul bizonyos embereknél képtelen átjutni a vékonybélfalon, ezért a vastagbélben görcsöt, bélszelet és hasmenést vált ki. Ha lebontódna egyszerű monoszacharidokra: glukózra és galaktózra, nem okozna panaszokat. Ehhez viszont a laktáz nevű enzimre lenne szükség. A kutatók rájöttek, hogy az amerikai fekete és indián lakosság 75 százaléka (mint a legtöbb kelet-ázsiai nép) nem rendelkezik laktázzal.

Az is kiderült, hogy az Alpoktól északra lakóknál található a legtöbb "laktázzal rendelkező ember", innen délebbiek viszont a laktázzal nem rendelkezők. Az újszülötteknél világszerte és minden emlősnél működik a laktázenzim, képződése csak a szoptatás befejezése után szűnik meg. Amikor az anya már nem szoptat, akkor leáll a gyermekek laktázképződése is. A gyermekek csak az emlősállatok tejének segítségével tarthatták fenn laktázszintézisüket. A laktázzal rendelkező legtöbb népcsoport történelmében a fejésnek is komoly múltja van. Igaz viszont, hogy az emberiség laktáz enzim képzése nélkül is jól megvolt, hiszen a tej minden összetevőjét más élelmiszerekből is képes volt fedezni.

Részlet a "Tej vagy nem tej? - ez itt a kérdés" c. cikkből

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.