A St. Louis-i Washington Orvostudományi Egyetem orvosai újfajta eljárást alkalmaznak az egyik gyakori szívritmuszavar, a pitvarfibrilláció kezelésében.
Az egyelőre csupán néhány amerikai kórházban elérhető "hibrid" beavatkozás a minimálisan invazív sebészeti technikákat ötvözi a katéterablációval: belülről és kívülről egyszerre blokkolják a szívritmuszavart okozó hibás elektromos jeleket. A műtéti részt a sebész végzi a beteg két hónalján ejtett apró bemetszéseken keresztül kamera segítségével, majd az elektrofiziológus elvégzi a katéteres eljárást a szív belső felületén. A kettős megközelítésnek köszönhetően az orvosok egyszerre férhetnek hozzá a szív belső és külső részéhez, így tökéletesebben blokkolhatják a pitvarfibrillációt okozó hibás elektromos jeleket.
Bár a pitvarfibrilláció önmagában nem halálos, a rendellenességben szenvedő betegek a stroke és a pangásos szívelégtelenség megnövekedett kockázatának vannak kitéve. A betegséggel élők légszomjat, mellkasi fájdalmat, kimerültséget és szorongást is tapasztalhatnak.
A hibrid eljárást jelenleg makacs pitvarfibrillációban szenvedő betegeken és olyan pácienseken végzik, akik esetében a katéterabláció sikertelennek bizonyult.