Higgyünk-e a szemünknek? Nem vagyunk kövérek!

Statisztikai adatok támasztják alá, hogy az emberek egyre nehezebben tudják uralni a testüket. Az adatokat szolgáltató mérési módszer viszont vitatható, a testtömegindex ugyanis rengeteg aktív, sportos életet élő embernél is azt jelzi, hogy több kiló van rajta, mint kellene.

Az egyre nagyobb számú, és egyre több egészségügyi problémát okozó elhízás már csak a hivatalos statisztikák miatt is tagadhatatlan probléma az európai társadalmakban, és hiába az egyre több és változatosabb edzésmódszer, az emberek továbbra is keveset mozognak. A 2013-es évben, Németországban például a felnőttek több mint fele számított túlsúlyosnak: a férfiak 62, a nők 43 százaléka.

Fogyókúra tesztünk kitöltésével segítséget kaphat, milyen szokásain érdemes változtatni ahhoz, hogy megszabaduljon a plusz kilóktól! Ezzel csak egyetlen gond van, hogy minden adat a testtömegindexből indult ki , ami viszont nem mindig egyértelmű és pontos. Konkrét példa: egy férfi például évek óta rendszeresen fut és úszik a szabadidejében, hetente közel tíz órát szentel a testmozgásnak. 1,87 méter magas, a súlya 97 kilogramm, a testzsír százaléka 17. A súly talán tényleg magas egy kicsit, de ezek egyébként normális értéknek számítanak negyvenéves korban.

A testtömegindex (body mass index, BMI) számítása innentől egyszerű, a testtömeget elosztjuk a méterben mért testmagasság négyzetével. Ez alapján a példánkban szereplő férfi testtömegindexe 27,7, de a skála szerint csak a 18,5 és 25 közötti érték minősül normálisnak, 30-ig túlsúlyos, afelett pedig elhízott emberekről beszélünk. Emberünk ezek szerint túlsúlyos.

Melyik mérőszámnak higgyünk?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A statisztikák szerint minél magasabb a BMI, annál gyakoribb a cukorbetegség, a rák, vagy a szív- és érrendszeri megbetegedések. Ugyanakkor 27,7-es testtömegindexű vizsgálati alanyunk nyugalmi pulzusa 49 percenként, rendszeres sportolásának köszönhetően pedig erősödött a szív- és érrendszere. Ez ugyanakkor cseppet sem érdekli a biztosítókat, akiknél csak a BMI számít.

A hasonló eset egyáltalán nem ritka, a testtömegindex, mint egyetlen mérőeszköz, Amerikában is rengeteg kritikát kapott. A Science tudományos folyóirat szerint például a felnőtt amerikaiak tíz százaléka minősül túlsúlyosnak , holott sportosan élnek, anyagcseréjük tejesen normális. Ugyanez fordítva is igaz: nyolc százalékuknak ugyan rendben van a BMI-je, az anyagcseréje viszont nem.

A 19. század első felében feltalált BMI-t már a hetvenes évek óta használja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) annak ellenére, hogy rengeteg kritikát kapott. Ennek valószínűleg az a fő oka, hogy nagyon egyszerű meghatározni, hiszen csak két értékkel, a testsúllyal és a magassággal kell számolni, ez pedig nagy mennyiségű (értsd: világméretű) adatforgalom esetén határozottan előnyös.

Amit viszont a BMI nem tud mérni, az a testalkat. Aki vállasabb, zömökebb, nagyobb, az is túlsúlyosnak számít. Például az ukrán Vlagyimir Klicsko, aki négy bokszszervezet világbajnoka, 198 centi magas és 112 kiló, de a 28,6-os testtömegindexe alapján messze nem fér bele a normális, egészséges zónába. Pedig őt aztán nem lehet edzetlennek nevezni.

Persze vannak más mérési módszerek is, mint a derék és a magasság arányának kiszámítása, aminek alapján például a cikk elején felhozott példában szereplő úriember már messze a normál tartományban van. Ez az ún. testzsír-index (BAI), amely figyelembe veszi, hogy a súlyunk zsírból vagy izomból tevődik össze, kiszámításához pedig a magasságunkra és a csípő-körméretünkre van szükség.

A lényeg, hogy nem lehet pusztán a magasságunk és a súlyunk alapján megállapítani, mennyire vagyunk egészségesek. Figyelembe kell venni többek között a testalkatot és a kort is, de erre egyelőre nincs megbízható és egyszerű számítás . Így viszont marad a testtömegindex, mert ugyan nem mindig mutat hű képet, de egyelőre mégis ezt használja mindenki.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra